آزمون-زبان-عمومی-وزارت-بهداشت-MHLE

آزمون MHLE چیست؟

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آزمون های اختصاصی و ملی زبان با عنوان آزمون MHLE را برای پذیرش داوطلبان جهت رشته های مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور برگزار می کند.

کلمه MHLE مخفف Ministry of Health Language Examination است که برای سنجش سطح زبان و مهارت زبان انگلیسی متقاضیان تحصیل در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پزشکی داخل کشور برگزار می شود.

 

مدرک MHLE چه کاربردی دارد؟

اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون MHLE و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

شاخه های زیر گروه علوم پزشکی نیز می بایست نمره قبولی در آزمون MHLE  جهت شرکت در دوره دکترای تخصصی در اختیار داشته باشند.

مدارک کسب شده در این آزمون، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و اعتبار دارد.

اگر قصد دارید تا از بورسیه های رسمی دانشگاه های علوم پزشکی در سراسر کشور استفاده کنید، اخذ این مدرک زبان الزامی خواهد بود. اعتبار مدرک اخذ شده ۲ سال است و شما بایستی از زمان اعتبار آن برای قبولی یا شرکت در آزمون تخصصی دکترا پزشکی استفاده کنید.

 

آزمون MHLE چه زمانی برگزار می شود؟

این آزمون معمولا هر دو ماه یکبار برگزار می شود و مستقیم توسط وزارت بهداشت مدیریت می شود.برای مشاهده تقویم آزمون های علوم پزشکی و شرایط برگزاری آزمون می توانید مقاله صفر تا صد آزمون MHLE در بخش وبلاگ سایت مشاهده کنید.

 

آزمون MHLE  چه محتوایی دارد؟

اگر قصد شرکت در آزمون تخصصی زبان پزشکی وزارت بهداشت را دارید، باید مطلع باشید که این آزمون همواره ۱۰۰ سوال ۴ گزینه ای را در اختیار داوطلب قرار می دهد. این آزمون نمره منفی ندارد. آزمون زبان انگليسي عمومي وزارت بهداشت داراي ١٠٠ پرسش در سطح آزمون استاندارد تافل میباشد. (٣٠ پرسش درك مطلب شنيداري، ٤٠ پرسش واژگان، ساختار و دستور زبان و ٣٠ پرسش درك مطلب نوشتاري)

 • قسمت شنیداری: ۳۰ سوال

در این قسمت، مکالمه هایی با لهجه آمریکایی را بین یک یا چند نفر در موضوعات مختلف شاهد هستیم که داوطلب می بایست به محض شنیدن مکالمه، به سوالات ۴ گزینه ای مطرح شده پاسخ و گزینه صحیح را انتخاب کند. برای کسب نمره خوب در این قسمت، باید ۲ کار انجام دهید. یکی تقویت زبان انگلیسی خود و دیگری تقویت مهارت LISTENING و انتقال مطلب از ذهن به کاغذ و انتخاب گزینه درست که نیازمند مهارت تست زنی و مطالعه و تمرین بسیار است.

 • قسمت درک مطلب: ۳۰ مطلب

این قسمت نیازمند تمرکز و دایره واژگان خوب در عرصه های پزشکی و غیر پزشکی است. ۴ متن آکادمیک مطرح می شود که شما بایستی با توجه به متن ارايه شده، به سوالات پاسخ دهید.

 • قسمت واژگان: ۲۰ سوال

برای موفقیت در این قسمت، دایره واژگان خود را با مطالعه زیاد و مطالعه متون در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، محیط زیست، اقتصادی و هنری و پزشکی افزایش دهید. البته مترادف شناسی در حوزه پزشکی برای کسب نمره حداکثری در این بخش، اهمیت دارد.

 • قسمت گرامر: ۲۰ سوال

این بخش نیازمند تسلط به گرامر زبان انگلیسی است.

 

تفاوت آزمون MHLE با آزمون MSRT چیست؟

 • آزمون MHLE توسط وزارت بهداشت برگزار می شود
 • متولی آزمون MHLE نهاد پزشکی کشور است.
 • آزمون MHLE فقط مختص به داوطلبان شرکت کننده در رشته های تخصصی پزشکی است و ارتباطی به رشته های علوم انسانی یا مهندسی ندارد.
 • در آزمونMHLE ، محتوا و سیستم نمره دهی تقریبا یکسان است و نسبت به آزمونMSRT، سوالات و تم موضوعات، پزشکی است.
 • آزمون MHLE  شش بار در سال برگزار می شود.
 •  آزمون MSRT توسط وزارت علوم و تحقیقات و فناوری (نهادی غیر پزشکی) برگزار می شود.
 • مفاهیم و موضوعات در  MSRT همچون آیلتس، عمومی تر است.
 • آزمون MSRT بیش از ۱۰ بار در سال برگزار می شود.

 

منابع آزمون MHLE

برای مشاهده کامل منابع آزمون و شرایط ثبت نام می توانید مقاله صفر تا صد آزمون  MHLE در بخش وبلاگ هیپوفیز مشاهده کنید.

 

نمونه سوالات آزمون MHLE

یکی از مواردی که می تواند درصد موفقیت شما را در این آزمون بالا ببرد مشاهده نمونه سوالات سال های گذشته هست.شما با مطالعه این نمونه سوالات در کنار منابع آزمون می توانید با مدل سوالات آشنا شوید و آمادگی بیشتری برای شرکت در آزمون بدست آوردید.

در این صفحه می توانید سوالات آزمون زبان وزارت بهداشت را به همراه پاسخنامه به صورت رایگان دانلود کنید.

برای دریافت جدید ترین منابع و دوره های آموزشی آزمون MHLE فرم زیر را تکمیل نمایید