معرفی بینایی سنجی

علم‌ بینایی‌ سنجی شامل دو شاخه‌ اصلی‌ “چشم‌ پزشکی‌” و “بینایی‌ سنجی‌”می باشد که رشته بینایی سنجی در زمینه های مرتبط با بینایی، بهداشت چشم و مراقبت از بینایی به ایفای نقش می پردازد.متخصصان بینایی سنج در زمینه هایی چون تهیه و تجویز وسائل کمک بینایی جهت نیمه بینایان،- ساخت و ارائه عینک طبی مطابق با استاندارد های علمی، تشخیص دقیق عیوب انکساری چشم (ضعیفی چشم)،درمان تنبلی چشم کودکان ،تجویز لنزهای طبی و غیر طبی استاندارد،بررسی انحرافات چشمی و اصلاح انحرافات و …نسبت به یک چشم پزشک اطلاعات بیشتری دارد.به طوری که بر اساس بررسی های انجام شده در کشور انگلیس 5 برابر تعداد چشم پزشکان، متخصصان بینایی سنج وجود دارد.

 

 

بینایی سنج ( اپتومتریست) به چه کسی گفته می شود؟

بینایی سنج (اپتومتریست) به کسانی می گویند که قادرند پس از تحصیل در رشته اپتومتری،به درمان اختلالات بینایی بپردازد و با تجویز وسایل کمک بینایی از جمله عینک ،‌لنزها و تمرینات و ورزش های چشمی و … در جهت بهبود سیستم بینایی به ایفای نقش بپردازد.ارجاع بیماران به پزشکان برای درمان در صورت وجود اختلال در سیستم اشکی و پلک ها و ساختمان چشم نیز در حوزه کاری بینایی سنج ها می یاشد.همچنین فعالیت در ساخت، عرضه و فروش وسایل کمک بینایی از جمله عینک و لنزها نیز توسط اپتومتریست ها انجام می گیرد.بنابراین در صورتی که افراد متوجه اختلالات بینایی شوند می توانند مشکلشان را از طریق اپتومتریست بر طرف نمایند و در صورت نیاز و تشخیص بینایی سنج برای درمان و یا جراحی به چشم پزشک مراجعه نمایند.

 

 

آشنایی با رشته بینایی سنجی

رشته بینایی سنجی یا اپتومتریست علم مراقبت های بینایی است. کارشناسی ارشد بینایی سنجی، اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد. هدف از این رشته تربیت متخصصینی است که بتوانند به حفظ و سلامت بینایی افراد جامعه کمک نمایند.

 

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد این رشته باید به مبانی علوم اپتومتری و بینایی مسلط شوند تا بتوانند با اطلاع از روش های پیشرفته تحقیق در علوم، مهارت های علمی و عملی لازم را کسب نمایند. فارغ التحصیلان ارشد بینایی در صورتی که مهارت های لازم را کسب کرده باشند، می توانند به تعلیم این رشته پرداخته و از مقالات علمی و پژوهشی علوم اپتومتری و بینایی و علوم وابسته، در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه، استفاده نمایند.

 

بیماران چشمی که به متخصصین اپتومتریست مراجعه می کنند در ابتدا معاینه می شوند تا اگر دچار عیوب انکساری (نزدیک بینی، دوربینی و آستیگماتیسم) و اختلالات دید دو چشمی انحرافات عضلانی انکسار چشم و مواردی از این قبیل شده باشند، به پزشک متخصص ارجاع داده شوند.

 

 

تحصیل در رشته بینایی سنجی

اگر قصد تحصیل در رشته بینایی سنجی را دارید توجه داشته باشید که تسلط در دروسی چون فیزیک،ریاضی و زیست شناسی می تواند در کسب رتبه قبولی در رشته بینایی سنجی بسیار موثر باشد.پذیرش دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته بینایی سنجی از طریق کنکور سراسری صورت می گیرد.طول دوره تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته بینایی سنجی ۴ سال می باشد.ضمن اینکه این رشته در مقطع کارشناسی 146 واحد درسی را در بر می گیرد که 23 واحد درسی مربوط به دروس عمومی، 42 واحد مربوط به دروس پایه و اصلی ،73 واحد مربوط به دروس اختصاصی و 8 واحد نیز به پایان نامه و کار آموزی اختصاص دارد.

امکان تحصیل در رشته بینایی سنجی در ایران در مقاطع کارشناسی‌، کارشناسی‌ ارشد و دکتری امکان پذیر است.اما توجه داشته باشید که این رشته در مقطع کارشناسی گرایش خاصی ندارد و به صورت عمومی ارائه می شود.رشته‌ بینایی‌ سنجی‌ در دوره‌ کارشناسی ارشد و دکتری گرایش های‌ تخصصی‌ از جمله ناهنجاری های‌ دید دو چشمی‌ و تمرینات‌ اپتومتریک‌، وسایل‌ کمک‌ بینایی‌ و تجویز لنزهای‌ نامرئی‌ را شامل می شود.

 

 

کدام دانشگاه ها در رشته بینایی سنجی دانشجو می پذیرند؟

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

 

ضرورت و اهمیت کارشناسی ارشد بینایی سنجی

با توجه به گسترش روزافزون دامنه علم اپتومتری و علوم بینایی، تحقیقات دامنه داری طی سال های اخیر انجام گردیده است. نیاز به پیشرفت علم بینایی سنجی در زمینه های آموزشی و پژوهشی جهت تدریس به افرادی که به نوعی نیاز به اطلاعات این رشته دارند، ایجاد دوره کارشناسی ارشد بینایی سنجی در دانشگاه های علوم پزشکی را ضروری ساخته است.

 

 

رشته های مجاز برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد بینایی سنجی

دارندگان کارشناسی رشته بینایی سنجی میتوانند در آزمون کارشناسی ارشد بینایی سنجی وزارت بهداشت  شرکت کنند.

 

 

طول دوره کارشناسی ارشد بینایی سنجی

طول دوره کارشناسی ارشد بینایی سنجی 2 سال است. هر سال تحصیلی شامل دو نیم سال می باشد و هر نیم سال شامل 17 هفته کامل آموزشی است. نظام آموزشی این دوره واحدی است و برای هر واحد درسی نظری در هر نیم سال 17 ساعت آموزشی در نظر گرفته شده است.

 

 

دروس و ضرایب آزمون کارشناسی ارشد بینایی سنجی

آناتومی دید دوچشمی ضریب 2

فیزیولوژی اپتیک ضریب 2

کلیات اپتومتری ضریب 2

بیماریهای چشمی ضریب 1

عدسی های تماسی ضریب2

اپتومتری کودکان ضریب2

عینک طبی ضریب1

زبان عمومی ضریب 2

نقش و توانایی فارغ التحصیلان بینایی سنجی

دانش آموختگان علاوه بر انجام وظایف اپتومتری، قادر به انجام کارهای زیر نیز می باشند:

  1. تدریس و تحقیق در زمینه های مختلف اپتومتری و علوم بینایی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی
  2. ارائه خدمات اپتومتری بهتر و وسیع تر با به کارگیری شیوه های جدیدتر و پیشرفته تر
  3. کمک به امر برنامه ریزی در موسسات و مراکز درمانی و بهداشتی
  4. آموزش و سرپرستی دانشجویان دوره کارشناسی و اجرا برنامه های آموزشی و تحقیقاتی
  5. تحقیق در زمینه های طراحی، فیت و ساخت انواع عدسی های تماسی و دستگاه های اپتیکی
  6. انجام آزمایشات تشخیصی الکتروفیزیولوژی چشم و عکس برداری از قسمت های قدامی و خلفی چشم و ارجاع بیماران به متخصص ذیربط جهت درمان.

 

 

بازار کار رشته بینایی سنجی

متخصصین بینایی سنج می توانند به عنوان مشاور در مورد بهداشت چشم و مشکلات بینایی در محیط های آموزشی، خدماتی و صنایع با سازمان های دولتی و صنایع همکاری داشته باشند. این افراد می توانند در زمینه ی سنجش بینایی جهت امور استخدامی، نظامی و اخذ گواهی نامه رانندگی و خلبانی فعالیت نمایند و به کار در اورژانس برای انجام کمک های اولیه چشمی بپردازند. از طرف دیگر یک بینایی سنج می تواند علاوه بر درمان در زمینه پیشگیری نیز فعالیت نمایند؛ مانند طراحی طرح پیشگیری از تنبلی چشم که هر ساله با همکاری سازمان آموزش و پرورش استثنایی و سازمان بهزیستی برگزار می گردد. در این طرح، فارغ التحصیلان این رشته با شناسایی سریع و به موقع بیماران و انجام توانبخشی مورد نیاز، با استفاده از تکنیک های مناسب از این نابهنجاری جلوگیری می کنند.

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است