معرفی رشته شیمی دارویی

رشته شیمی ‌دارویی، گستره‌ای از علوم دارویی است که‌ اصول شیمی ‌و زیست شناسی را برای ایجاد واکنشی که می‌تواند منجر به مواد دارویی جدید شود، بکار می‌برد. در واقع رشته‌ شیمی‌ دارای‌ دو بخش‌ علم‌ شیمی‌ و صنایع‌ شیمی‌ است‌ که‌ علم‌ شیمی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از علوم‌ پایه‌ زیربنای‌ علوم‌ مختلفی‌ همچون‌ بیولوژی‌، بیوتکنولوژی‌، پزشکی‌، دندانپزشکی‌، داروسازی‌ و رشته‌های‌ متعدد مهندسی‌ است‌. اما صنایع‌ شیمیایی‌ عبارت‌ است‌ از صنایعی‌ که‌ در آنها واکنش‌ شیمیایی‌ انجام‌ می‌گیرد؛ یعنی‌ اقسام‌ مواد اولیه‌ تبدیل‌ به‌ محصولات‌ جدید می‌گردد که‌ خواص‌ این‌ محصولات‌ تا حدودی‌ با مواد اولیه‌ متفاوت‌ است‌. 

 

شیمی دارویی و ارتباط با صنعت

 دانش آموخته شيمی دارويی با بهره گيری از روشهای كمی آناليز نظير كروماتوگرافی و انواع پيشرفته آنها در كنترل كمی مواد دارويی و تعيين مقدار مواد شيميايی و دارويی در ماتريكسهای مختلف شيميايی و بيولوژيكی ميتواند بسيار تعيين كننده باشد. در واقع شاخه مهم آناليز در شيمی دارويی، رابطه بسيار تنگاتنگي با صنايع برقرار مينمايد كه در كنترل كيفی و كمی داروها بسيار سودمند ميباشد. تكوين روش های جديد آناليز به منظور تعيين مقدار مواد به منظورهای مختلف نظير مطالعات فارماكوكينتيكی، كنترل كمی و كيفی داروها، مطالعات پايداری از جمله توانمنديهای دانش آموخته شيمی دارويی مي باشد.

 

تجهیزات آزمایشگاهی شیمی دارویی

دستگاه تبخیر در خلا، دستگاه آب مقطر گیری، هیتر و استیرر، دستگاه pHمتر

دستگاه های اسپکتروسکوپی شامل دستگاه های FTIR-UV– Flourimeter

آزمایشگاه آنالیز دستگاهی

 

اهداف کارشناسی ارشد شیمی دارویی

اهدافی که در کارشناسی ارشد شیمی دارویی می تواند در هنگام فارغ التحصیلی مد نظر داوطلبان این رشته قرار گیرد شامل:

  • کمک به طراحی و سنتز داروهای جدید.
  • کمک به صنایع دارویی در خود کفایی و تولید ملی داروهای شناخته شده و قدیمی.
  • تربیت نیروی انسانی لازم و متخصص در طراحی و سنتز دارو.
  •  

کاربرد کارشناسی ارشد شیمی دارویی

کاربرد کارشناسی ارشد شیمی دارویی، در آنالیز مواد دارویی و یا شیمیایی در ماتریکس های مختلف شیمیایی و یا بیولوژیکی، با بهره گیری از روش های کمی آنالیز نظیر کروماتوگرافی و انواع پیشرفته آن ها می تواند بسیار تعیین کننده باشد. در واقع شاخه مهم آنالیز در شیمی دارویی، رابطه بسیار تنگاتنگی با صنایع برقرار می نماید و در کنترل کیفی و کمی داروها بسیار سودمند می باشد.

تکوین روش های جدید آنالیز به منظور تعیین مقدار مواد، در موارد مختلفی چون مطالعات فارماکوکینتیکی، دوپینگ، کنترل کمی و کیفی داروها و مطالعات پایداری از جمله توانمندی های دانش آموخته شیمی دارویی می باشد.

 

از شیمی دارویی به داروسازی

برای بسیاری از داوطلبان کارشناسی ارشد شیمی دارویی وزارت بهداشت، این سوال پیش می آید که آیا می توانند از شیمی دارویی به داروسازی برسند یا خیر.

اگر چه کارشناسی ارشد شیمی دارویی وزارت بهداشت، زیر مجموعه رشته داروسازی است ولی فارغ التحصیلان این رشته چه در مقطع ارشد و چه در مقطع دکتری نمی توانند داروخانه بزنند. این افراد تنها پس از فارغ التحصیلی می توانند جذب شرکت های داروسازی بشوند. همچنین توانایی انجام فعالیت های آموزشی، پژوهشی و خدماتی در زمینه سنتز مواد اولیه دارویی، طراحی دارو، کنترل دارو، تعیین ساختمان و سنتز مواد موثره گیاهی و مواد جدا شده از میکروارگانیسم ها را خواهند داشت.

زمینه های فعالیت در بازار کار

در زمينه آموزشی:  

– تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته شیمی دارویی جهت تأمین اعضا هیئت علمی دانشكده های داروسازی كشور.
– تربیت نیروی انسانی متخصص برای تحقیق در جهت تولید مواد اولیه داروئی و توسعه صنایع داروسازی كشور.

در زمینه پژوهشی:

– مشارکت در طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی مرتبط با داروها
– مشارکت در تولید دانش و انتشار مقالات مرتبط در منابع معتبر در زمینه شیمی دارویی

در زمینه خدماتی:

– به کار گیری فنون مرتبط به تولید و کاربری داروها با روشهای مختلف با همکاری متخصصین رشته های مرتبط
– کارخانه های تولید دارو

شیمی دارویی در یک کلام!

شیمی دارویی، شاخه ای از علم شیمی است که گرایشی بین رشته ای به شمار می رود. کیمیاگران از دیرباز به واسطه علم شیمی و بیولوژی، خدمات ارزنده ای را به هم نوعان خود ارائه داده اند، ضمن اینکه کسب اطلاعات در رابطه با ساختار بیولوژیکی بدن، گیرنده ها، بیماری ها و در کل رفتار بدن با داروها و بالعکس کمک شایانی به طراحی و کشف داروهای جدید می کند، چنانچه این امر مستلزم کسب اطلاعات بسیاری در زمینه شیمی و ساختارهای شیمیایی و چگونگی رفتار این ساختارها در محیط های آزمایشگاهی و بدن است. یک شیمیست دارویی می تواند اطلاعات وسیع و کاربردی در زمینه سنتز و آنالیز داروها، رفتارهای بیولوژیکی و گیاهان دارویی کسب نماید که براساس علاقه خود، گرایش ویژه ای را برگزیند. یک تیم موفق در بخش های تحقیق و توسعه شرکت های داروسازی، از افراد کارآمد در زمینه های تخصصی شیمی دارویی تشکیل می شود.

شرایط ادامه تحصیل رشته شیمی دارویی در خارج از کشور:

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد شیمی دارویی، دکترا و حتی پست داک  فرصت ها و موقعیت های بسیاری در کشورهای مختلف جهان فراهم هست که علاقمندان این رشته را به خود جذب می کند. بسیاری از این فرصتها، گرنت ها و بورسیه های بسیار چشمگیری به دانشجویان و فارغ التحصیلان اعطا میکنند که علاوه بر تامین بیشتر هزینه ها، دانشجویان میتوانند مقداری از درآمد خود را هم پس انداز نمایند. همچنین فرصت های کاری مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد که در صورت مناسب بودن شرایط و تخصص درخواست کننده کان، این فارغ التحصیلان می توانند در این فرصت های کاری که شامل دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، سازمانها و شرکت های بزرگ جذب شوند. هیپوفیز در راستای گسترش خدمات علمی پژوهشی خود، لینک های مرتبط برای جذب و ورود دانشجویان و فارغ التحصیلان به دوره های ارشد، دکترا، پست داک و کار در خارج ازکشور برای رشته شیمی دارویی تهیه کرده که در زیر در اختیار شما قرار داده می شود.

https://scholarshipdb.net

https://collegegrad.com

https://www.eluta.ca

https://www.totaljobs.com

https://www.findaphd.com

https://www2.daad.de

https://www.phdportal.com

https://www.findaphd.com

http://phdposition.com

https://www.universitypositions.eu/jobs

https://www.glassdoor.com

https://academicpositions.com

https://www.indeed.com

https://www.linkedin.com/jobs

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است