آشنایی با رشته علوم آزمایشگاهی :

کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی از جمله رشته های علوم تجربی به شمار می رود که آن را از جمله شاخه های علوم پزشکی به شمار می آورند. یکی از مزیت های مهمی که در این رشته وجود دارد این است که، تاثیر زیادی در بهداشت دارد.

ارشد علوم آزمایشگاهی یکی از شاخه های علوم پزشکی بوده و در گروه رشته های پیراپزشکی قرار می گیرد. رشته علوم آزمایشگاهی در زمینه هایی چون تشخیص بیماری ، درمان و حفظ سلامت افراد به ایفای نقش می پردازد. بنابراین با توجه به نقش کمک کننده و بسیار حساسی که در سلامت جامعه و تشخیص پزشکان بر عهده دارد ، در عرصه پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

رشته علوم آزمایشگاهی برای تشخیص دادن بیماری ها و همچنین پیشگیری کردن از بیماری های متنوع کمک بسیاری کرده است و تاثیر زیادی دارد. بیشترین زمینه فعالیتی که در این رشته وجود دارد در زمینه آنالیز آزمایشگاهی خون می باشد و همچنین در مایعات بافت های بدن هم فعالیت می کند.

افرادی که در رشته علوم آزمایشگاهی فعالیت دارند و تحصیل می کنند با آزمایش های هماتولوژی و آزمایش های بیوشیمیایی می توانند در تشخیص دادن بیماری ها به پزشک کمک بسیاری کنند.

 

گرایش های علوم آزمایشگاهی 

برای اینکه شما در رشته علوم آزمایشگاهی تحصیلات خود را ادامه دهید و بتوانید وارد این رشته شود، باید با گرایش های این رشته پزشکی آشنایی کافی داشته باشید.

از جمله مهمترین گرایش هایی که در این رشته وجود دارد عبات  می باشد از : ویروس شناسی، میکروب شناسی، قارچ شناسی، بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی پزشکی، ژنتیک انسانی، خون شناسی و ایمنی شناسی می باشد. یعنی شما اگر در هر یک از این رشته ها تحصیل نموده باشید می توانید این رشته پزشکی را هم دنبال کنید و درآمد خوبی به دست آوردی، چرا که بازار کار این رشته بسیار عالی و بی نظیر می باشد.

ارشد علوم آزمایشگاهی (1): بیوشیمی بالینی-ژنتیک انسانی-بیوتکنولوژی پزشکی

ارشد علوم آزمایشگاهی (2): ایمنی شناسی-خون شناسی

ارشدعلوم آزمایشگاهی (3): ویروس شناسی-انگل شناسی-قارچ شناسی-میکروب شناسی

 

گرایش های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی 

 1. بهداشت و ایمنی مواد غذایی
 2. پدافند غیر عامل در نظام سلامت (صرفا دانشگاه بقیه اله)
 3. حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین
 4. فیزیولوژی
 5. بهداشت محیط – سم شناسی محیط
 6. بیوشیمی بالینی
 7. زیست فناوری پزشکی
 8. ژنتیک انسانی
 9. ایمنی شناسی
 10. خون شناسی آزمایشگاهی و بانک خون (هماتولوژی)
 11. قارچ شناسی پزشکی
 12. میکروب شناسی پزشکی
 13. ویروس شناسی پزشکی
 14. انگل شناسی

 

گرایش های دکتری رشته علوم آزمایشگاهی 

 1. اقتصاد سلامت
 2. انفورماتیک پزشکی
 3. انگل شناسی پزشکی
 4. ایمنی شناسی پزشکی
 5. باکتری شناسی پزشکی
 6. بیوشیمی بالینی
 7. بیولوژی تولید مثل
 8. پزشکی مولکولی
 9. حشره شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین
 10. خون شناسی آزمایشگاهی و علوم انتقال خون
 11. زیست فناوری پزشکی
 12. ژنتیک پزشکی
 13. سلامت در بلایا و فوریت ها
 14. سیاست گذاری سلامت
 15. فارماکولوژی
 16. قارچ شناسی پزشکی
 17. مهندسی بافت
 18. ویروس شناسی پزشکی
 19. سم شناسی

 

ظرفیت و منابع منابع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت:

یکی از دقدقه هایی که اکثر دانشجویان در زمان کنکور براشون اهمیت داره دانستن ظرفیت و منابع رشته هاست برای برطرف کردن این مشکل مجموعه آموزشی هیپوفیز همه اطلاعات مورد نیاز دانشجویان مثل منابع مدارک ظرفیت و ضریب های هر رشته را جمع اوری کرده و در بخش وبلاگ سایت قرار داده است.

 

ظرفیت و منابع منابع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی(1) وزارت بهداشت

ظرفیت و منابع منابع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی(2) وزارت بهداشت

ظرفیت و منابع منابع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی(3) وزارت بهداشت

 

 

زمان برگزاری کنکورکارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی وزارت بهداشت در سال99:

برای اطلاع دقیق از زمان برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی 99 بهتر است به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی  مراجعه کنید.

 

 

درآمد و بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی  :

درآمد رشته علوم آزمایشگاهی مانند بسیاری از حرفه های علوم پزشکی زیاد است و شما می تواند با پیدا کردن شغل مناسب برای خودتان درآمد زیادی داشته باشید. این رشته پزشکی از جمله رشته هایی به شمار می رود که بازار کار آن تا حدودی خوب است، چرا که امروزه جامعه ما به اهمیت پزشکی و سلامت بیش از حد پی برده است. همه ما به خوبی می دانیم که بدون شک برای تشخیص دادن بیماری ها به آزمایشگاه ها نیاز اساسی داریم و برای حفظ سلامت جامعه باید بیماری ها در آزمایشگاه ها تشخیص داده شوند. به همین دلیل باید بدانید که بازار کار و درآمد رشته علوم آزمایشگاهی تا حدودی زیاد است و افراد می توانند درآمد خوبی داشته باشند. برای جلوگیری از بیماری های متنوع باید افراد در آزمایشگاه ها فعالیت زیادی انجام دهند و بتوانند روش درمان این بیماری ها را متوجه شوند.

 

 موقعیت های شغلی رشته علوم آزمایشگاهی در ایران و جهان

یکی از بهترین موقعیت های شغلی که برای این افراد وجود دارد ، کار در آزمایشگاه های تشخیص طبی است. اما کار در این آزمایشگاه ها برای افرادی مناسب است که حساسیت خاصی نسبت به این نوع از محیط ها نداشته باشند. از طرفی با توجه به هزینه های بالایی که برای تامین لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی نیاز است، امکان تاسیس یک آزمایشگاه خصوصی برای همگان فراهم نخواهد بود و می توان در آزمایشگاه های طبی، صنایع غذایی ، دارویی و صنعتی به اشتغال پرداخت.

از دیگر زمینه های کاری که می توان برای این افراد نام برد، اشتغال در بیمارستان های دولتی و غیر دولتی، پزشکی قانونی، مراکز تحقیقاتی، سازمان انتقال خون، سازمان های صنایع غذایی و دارویی و … می باشد. درآمدی که می توان به موجب اشتغال در این زمینه ها کسب کرد ، از سطح خوبی برخوردار است.بازار کار گرایش های مختلف کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی را به شرح زیر هستند:

 

بازار کار رشته های علوم آزمایشگاهی

 

 

 

خصوصیات شخصیتی افرادی که در رشته علوم آزمایشگاهی را انتخاب می کنند :

هر یک از رشته های پزشکی ویژگی های متنوعی دارد، به همین دلیل باید افرادی که می خواهند در آن رشته هم به تحصیل بپردازند، باید با ویژگی های آن رشته سازگاری زیادی داشته باشند و بتوانند خصوصیات فردی خود را با آن رشته تطبیق دهند. افرادی هم که در رشته ارشد علوم آزمایشگاهی به تحصیل می می پردازند هم باید خصوصیات فردی خاصی داشته باشند و یکی از مهمترین این ویژگی ها این است که  روحیه کاوش و جستجو داشته باشند. آنها باید در زمینه شناخت انواع بیماری ها و روش های درمان آنها اشتیاق زیادی داشته باشند تا بتوانند در این رشته به موفقیت لازم برسند. در واقع باید بدانید اگر شما روحیه کاوش و جستجوی قوی نداشته باشید نمی توانید در این رشته پزشکی به موفقیت و درآمد خوبی برسید، به همین دلیل روحیه جستجو و مطالعه خود در مورد بیماری ها را باید در رشته علوم آزمایشگاهی افزایش دهید.

 

محیط های کاری فارغ التحصیلان رشته رشته علوم آزمایشگاهی :

همانطوری که بیان نمودیم افرادی که در این رشته  مشغول به تحصیل می شوند فعالیت اصلی شان این است که بیماری ها را شناسایی کنند و روش های درمان آنها را هم تشخیص دهند. به همین دلیل باید در آزمایشگاه ها فعالیت خود را انجام دهند تا بتوانند بیماری ها و روش های درمانی آنها را تشخیص دهند. بر همین اساس شما باید به خوبی بدانید که محیط کاری که شما بعد از فارغ التحصیلی از این رشته بیشتر در آزمایشگاه ها می باشد و شما باید در آزمایشگاه ها کار خود را شروع کند و از آنجایی که در دوران تحصیلی در آزمایشگاه ها فعالیت زیادی انجام داده اند، آمادگی زیادی برای انجام دادن کار دارند.

محیط های کاری فارغ تحصیلان این رشته به شرح زیر می باشند:

 • آزمایشگاه‌های تشخیص طبی خصوصی و غیر خصوصی

 • انستیتوها و مراکز تحقیقاتی و آموزشی

 • آزمایشگاه‌های بالینی بیمارستان های دولتی و خصوصی

 • آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی درمانی

 • کارخانه‌های تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی

 • شرکت های پخش فراورده‌های بیولوژیکی و آزمایشگاهی

 • پزشکی قانونی

 • سازمان انتقال خون

 

مقاطع تحصیلی رشته علوم آزمایشگاهی :

دروسی که در مقطع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی تدریس می شود بیشتر در حوزه  علوم آزمایشگاهی می باشد. شما باید بدانید دروسی که در این رشته مورد مطالعه قرار می گیرند در دو قسمت تخصصی و پایه هستند که افراد باید آنها را مطالعه کنند و بگذرانند. همچنین دروس عمومی هم مانند بسیاری از رشته های دیگر در این رشته باید پاس شود. مهمترین دروس دروس اختصاصی رشته علوم آزمایشگاهی می باشد که افراد به وسیله این دروس می توانند در رشته خود موفقیت بسیاری به دست آورند.برای مشاهده کامل لیست دروس دانشگاهی خود می توانید به سایت دانشکده علوم پزشکی مراجعه نمایید.

 

جایگاه و بازار کار رشته علوم آزمایشگاهی در ایران و جهان :

از آنجایی که شناخت بیماری ها و روش های درمانی آن بسیار مهم می باشد، باید بدانید که در سراسر جهان جایگاه رشته علوم آزمایشگاهی به این رشته اهمیت بسیاری داده می شود و بازار کار آن هم روز به روز بیشتر می شود، چرا که امروزه تلاش بیشتری توسط پزشکان برای شناخت بیماری ها صورت می گیرد. امروزه این رشته پزشکی به وسیله افرادی که علاقه زیادی به رشته خود دارند در بسیاری از دانشگاه ها تدریس می شود و افراد به تحصیل می پردازند. بازار کار این رشته هم به نسبت تلاش و همتی که در این رشته وجود دارد بسیار زیاد است و کمتر فردی پیدا می شود که در رشته علوم آزمایشگاهی به تحصیل بپردازد و نتواند برای خود شغل مناسبی پیدا کند. باید بدانید که این افراد می توانند در سازمان انتقال خون، آزمایشگاه های بالینی، پزشکی قانونی، کارخانه های تولید وسایل و مواد آزمایشگاهی، آزمایشگاه های مراکز بهداشتی و … مشغول به کار شوند.

 

 

شرایط ادامه تحصیل رشته علوم آزمایشگاهی  در خارج از کشور:

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی  و پست داک علوم آزمایشگاهی  فرصتها و موقعیتهای بسیاری در کشورهای مختلف جهان فراهم هست که علاقمندان این رشته را به خود جذب می کند. بسیاری از این فرصتها، گرنت ها و بورسیه های بسیار چشمگیری به دانشجویان و فارغ التحصیلان اعطا میکنند که علاوه بر تامین بیشتر هزینه ها، دانشجویان میتوانند مقداری از درآمد خود را هم پس انداز نمایند. همچنین فرصتهای کاری مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد که در صورت مناسب بودن شرایط و تخصص درخواست کننده کان، این فارغ التحصیلان می توانند در این فرصتهای کاری که شامل دانشگاهها، مراکز پژوهشی، سازمانها و شرکتهای بزرگ جذب شوند. هیپوفیز در راستای گسترش خدمات علمی پژوهشی خود، لینکهای مرتبط برای جذب و ورود دانشجویان و فارغ التحصیلان به دوره های ارشد، دکترا،پست داک و کار در خارج ازکشور برای رشته علوم آزمایشگاهی تهیه کرده که در لیست زیر در اختیار شما قرار داده می شود.

https://scholarshipdb.net

https://collegegrad.com

https://www.eluta.ca

https://www.totaljobs.com

https://www.findaphd.com

https://www2.daad.de

https://www.phdportal.com

https://www.findaphd.com

http://phdposition.com

https://www.universitypositions.eu/jobs

https://www.glassdoor.com

https://academicpositions.com

https://www.indeed.com

https://www.linkedin.com/jobs

 

 بهترین دانشگاه ها برای ورود دانشجویان رشته علوم آزمایشگاهی :

از آنجایی که رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته های علوم پزشکی به شمار می رود و امروزه توجه به رشته های علوم پزشکی بسیار زیاد شده است، باید بدانید که این رشته در بسیاری از دانشگاه ها تدریس می شود. به عنوان مثال شما می توانید این رشته را در دانشگاه های متنوع و در شهرهای گوناگون ایران انتخاب کنید و به تحصیل بپردازید. دانشگاه های شهرهای مهمی مانند تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، اراک و …. این رشته را تدریس می کنند. از آنجایی که در دانشگاه های بسیاری و در شهرهای متنوع این رشته تدریس می شود شما می توانید نزدیک ترین دانشگاه را انتخاب کنید و در آن شهر و دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. البته که کشورهای دیگر هم رشته علوم آزمایشگاهی را در دانشگاه های خود تدریس می کنند، به همین دلیل شما می توانید برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی کشورهای متنوع مانند آلمان، ایتالیا، اسپانیا و … را انتخاب کنید و برای تحصیل به دانشگاه های این کشور بورسیه شوید و یا درخواست دهید.  

 

دفترچه سوالات کنکور کارشناسی ارشد رشته علوم آزمایشگاهی 

برای مشاهده اطلاعات کامل درباره رشته علوم آزمایشگاهی و دانلود رایگان دفترچه سوالات کنکور ارشد رشته های پزشکی به همراه پاسخ نامه ها می توانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

 

[su_button url=”https://blog.hypophys.org/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c1/” target=”blank” style=”soft” background=”#94fe50″ color=”#000000″ size=”9″ wide=”500″ center=”yes” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی 1[/su_button]

 

[su_button url=”https://blog.hypophys.org/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-2/” target=”blank” style=”soft” background=”#94fe50″ color=”#000000″ size=”9″ wide=”500″ center=”yes” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی 2[/su_button]

 

[su_button url=”https://blog.hypophys.org/%da%a9%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d9%86%d8%a7%d8%b3%db%8c-%d8%a7%d8%b1%d8%b4%d8%af-%d8%b9%d9%84%d9%88%d9%85-%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4%da%af%d8%a7%d9%87%db%8c-3/” target=”blank” style=”soft” background=”#94fe50″ color=”#000000″ size=”9″ wide=”500″ center=”yes” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی 3[/su_button]

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است