معرفی رشته فارماکولوژی

فارماکولوژی یکی از گرایش های رشته دارو سازی است و دانشجویان این رشته بیشتر در حوزه شناخت دارو فعالیت می کنند.
فارماکولوژی از ترکیب دو کلمه Pharmakos به معنای دارو و Logos به معنای شناخت تشکیل شده است. گرایش داروشناسی شاخه‌ای از داروسازی و زیست‌شناسی است که به مطالعه واکنش داروها (یا مواد شیمیایی) بر بدن انسان و موجودات زنده پرداخته و به تجزیه و تحلیل تاثیرات زیست‌شناسی این ترکیبات دارویی بر بدن می پردازد.

 

هدف رشته فارماکولوژی

دانشجویان رشته فارماکولوژی بر روی بررسی اثرات و عوارض داروها بر اساس مطالعات In vitro و یا In vivo مطالعه می کنند و در طول دوره تخصصی با جدیدترین روش‌های تعیین دوزهای موثر تركیبات دارویی و مكانیسم اثر آنها و همچنین با روش‌های پیشرفته مدل‌سازی اثرات مورد انتظار داروها در حیوانات، و نیز سطح سلول‌ها و اندام‌های هدف آشنا می‌گردند.
فارغ‌التحصیلان این رشته تخصصی از دانش بسیار بالایی در رابطه با داروها، مكانیسم اثر، عوارض و تداخلات احتمالی اثرات داروهای مختلف برخوردار می‌باشند.

 

تقسیم بندی های رشته فارماکولوژی

رشته فارماکولوژی یا داروشناسی (Pharmacology) شامل دو بخش فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک می‌شود که فارماکودینامیک (مطالعهٔ اثرات داروها بر بدن)، مبحث فعل‌وانفعالات دارو در مواجهه با گیرنده‌های بیولوژیکه و فارماکوکینتیک (اثر و رفتار بدن بر روی داروها)، بحث و تعریف درمورد جذب، توزیع، متابولیسم و دفع دارو در سیستم‌های بیولوژیکی می باشد!

این رشته به چند بخش تخصصی تر نیز تقسیم می‌شود که شامل:

 • فارماکولوژی بالینی: مطالعهٔ اثرات ترکیبات دارویی بر روی انسان و حیوانات.
 • نوروفارماکولوژی: اثر متقابل دارو و سیستم عصبی بر یکدیگر.
 • سایکوفارماکولوژی: اثر دارو بر تغییر رفتار مغز.
 • فارماکوژنتیک: آزمایش بالینی ژنتیکی در مورد افزایش پاسخ به دارو.
 • توکسیکولوژی: مطالعه اثرات مضر یا سمی داروها بر بدن.

 

 

مدارک مورد پذیرش برای دکترا فارماکولوژی

 • کارشناسی ارشد فارماکولوژی
 • دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی
 • دکتری حرفه ای علوم آزمایشگاهی

 

 

بازار کار رشته 

– مشاور دارویی در بیمارستان ها و شرکت های دارویی
– عضو هیئت علمی آموزشی و پژوهشی در مراکز دانشگاهی و مؤسسات آموزشی مرتبط و مراکز خصوصی
– پژوهشگر در مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده های وابسته به دانشگاه ها و مراکز تحقیق و توسعه شرکت های داروسازی، پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد
– مراکز پژوهشی و آموزشی، سازمان های مرتبط با دارو
-مشارکت در چرخه تولید دارو در کارخانجات و صنایع تولید دارو
– ارائه خدمات آزمایشگاهی (تعیین غلظت داروها در نمونه های بیولوژیک و …)
– مراکز کارآفرینی مرتبط با دارو و تجهیزات تحقیقاتی
– مراکز نظارت بر واردات و صادرات دارو

 

 

ساده ترین راه برای رفتن به رشته فارماکولوژی

 به طور کلی از دورۀ کارشناسی نمی توان به رشته های داروسازی و پزشکی تغییر رشته داد

اما ساده ترین راه برای رفتن به داروسازی این است که شما دوره ارشد خود را در شیمی بخوانید و بعد از آن در آزمون تخصصی پی اچ دی داروسازی که هر سال توسط وزارت بهداشت برگزار می شود شرکت کنید. این آزمون شامل درس هایی مثل تجزیه دستکاهی، شیمی آلی، شیمی تجزیه، بیولوژی و فارماکولوژی استو برای همین دانشجو های ارشد شیمی شانس خوبی برای قبولی دارند و هر ساله بسیاری از دانشجو های رشتۀ شیمی در این آزمون پذیرفته می شوند و دورۀ پی اچ دی خود را در دانشکده های داروسازی زیر نظر وزارت بهداشت می گذرانند.

تفاوت رشته فاماکولوژی با رشته های مشابه

 دانشجویان رشته فارماکولوژی در دورۀ پی اچ دی خود از حقوق ماهیانه حدود 800 هزار تومان نیز بهرمند خواهند بود که این موضوع در رشته های شیمی وجود ندارد. برای این موضوع دانشجویان شیمی فقط می توانند در رشته شیمی دارویی دانشکده های داروسازی پذیرفته شوند و سایر رشته های پی اچ دی مانند داروسازی گیاهی یا داروسازی بالینی یا داروسازی صنعتی را نمی توانند شرکت کنند . اما رشتۀ شیمی دارویی به نوبۀ خود شاید علمی ترین شاخۀ داروسازی است

بهتر است دانشجوی کارشناسی که می خواهد در رشتۀ داروسازی ادامۀ تحصیل دهد دورۀ ارشد خود را شیمی آلی بخواند. زیرا رشتۀ شیمی دارویی بسیار زیاد به شیمی آلی مرتبط است و بسیاری از اصول سنتز ترکیبات آلی از جمله داروها موضوع این رشته می باشد. مثلآ در دوره پی اچ دی دانشجوی پی اچ دی باید بتواند مولکول های دارویی را سنتز کند به همین دلیل باید راه و روش سنتز ترکیبات آلی جدید را به خوبی در دورۀ ارشد فراگرفته باشد. لازم به ذکر است که اساتید دانشکده های داروسازی نیز در مصاحبۀ دکتری بیشتر راغب هستند از دانشجو های شیمی در گرایش آلی انتخاب کنند تا گرایش های شیمی فیزیک و معدنی و تجزیه. زیرا این دانشجویان بیشتر به کار آن ها و گروه تحقیقانتی آن ها خواهند آمد

اخیرآ وزارت علوم نیز رشتۀ شیمی دارویی را به مجموعۀ رشته های شیمی افزوده است و خوب دانشجویی که همان ارشد خود را شیمی دارویی بخواند خوب خیلی خیلی شانس بیشتری برای قبولی در شیمی دارویی وزارت بهداشت دارد.

 

وضعیت و شرایط تحصیل و کار رشته فارماکولوژی(داروشناسی)

بسیاری افراد جهت مهاجرت به خارج از کشور معمولا از طریق مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد داروشناسی اقدام می کنند، که پس از اخذ اقامت تحصیلی و کار کارشناسی ارشد داروشناسی و اخذ پذیرش کارشناسی ارشد داروشناسی از دانشگاه های خارج از کشور در نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی اقدام می کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت از طریق کارشناسی ارشد داروشناسی می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار کارشناسی ارشد داروشناسی و اخذ اقامت سرمایه گذاری با کارشناسی ارشد داروشناسی نیز وجود دارند.

شهریه دانشگاه های این رشته و هزینه و شهریه تحصیل رشته از کشوری به کشور دیگر و بسته به نوع دانشگاه (خصوصی یا دولتی) متفاوت است. در آمد رشته داروشناسی در خارج از کشور نیز متغیر است و بستگی دارد در کدام کشور قصد داشته باشید با این رشته مشغول به کار شوید.

 

 

شرایط ادامه تحصیل رشته

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد فارماکولوژی، دکترای فارماکولوژی و پست داک  فرصت ها و موقعیت های بسیاری در کشورهای مختلف جهان فراهم هست که علاقمندان این رشته را به خود جذب می کند. بسیاری از این فرصت ها، گرنت ها و بورسیه های بسیار چشمگیری به دانشجویان و فارغ التحصیلان اعطا می کنند که علاوه بر تامین بیشتر هزینه ها، دانشجویان می توانند مقداری از درآمد خود را هم پس انداز نمایند.

همچنین فرصت های کاری مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد که در صورت مناسب بودن شرایط و تخصص درخواست کننده کان، این فارغ التحصیلان می توانند در این فرصت های کاری که شامل دانشگاه ها، مراکز پژوهشی، سازمان ها و شرکت های بزرگ جذب شوند.

هیپوفیز در راستای گسترش خدمات علمی پژوهشی خود، لینک های مرتبط برای جذب و ورود دانشجویان و فارغ التحصیلان به دوره های ارشد، دکترا،پست داک و کار در خارج ازکشور برای رشته فارماکولوژی تهیه کرده که در زیر در اختیار شما قرار داده می شود.

برای مشاهده شرایط اپلای پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله چگونه اپلای کنیم مطالعه نمایید.

https://scholarshipdb.net

https://collegegrad.com

https://www.eluta.ca

https://www.totaljobs.com

https://www.findaphd.com

https://www2.daad.de

https://www.phdportal.com

https://www.findaphd.com

http://phdposition.com

https://www.universitypositions.eu/jobs

https://www.glassdoor.com

https://academicpositions.com

https://www.indeed.com

https://www.linkedin.com/jobs

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • با سلام و خسته نباشید.
  سوالی داشتم، با لیسانس چه رشته ای میشه در کارشناسی ارشد داروشناسی شرکت کرد؟

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است