رشته-نانو-تکنولوژی
رشته-نانو-تکنولوژی

 

معرفی رشته نانو تکنولوژی 

نانوتکنولوژی ( نانو فناوری ) یکی از جدید ترین ، سریع ترین فناوری های عصر جدید است. نانو فناوری علم، مهندسی و فناوری پردازش در مقیاس نانومتر و تولید اجزای مختلف توسط کنترل اندازه و شکل است. یک نانومتر یک میلیاردم یک متر است. به طور کلی هنگامی که اندازه کمتر از ۱۰۰ نانومتر است، تکنیک های تولید در این ابعاد می‌تواند به عنوان نانومقیاس محسوب شود.

در نانوفناوری، دو روش برای تولید نانو مواد وجود دارد که شامل روش های “بالا به پایین” و “پایین به بالا” است. در روش اول، اجزای بسیار کوچک با استفاده از قطعات بزرگتر مواد تولید می شوند. در روش پایین به بالا، نانو مواد توسط پردازش مولکول به مولکول یا اتم به اتم تولید می شوند.

در واقع نانوفناوری به معنای فناوری و تحقیق و توسعه در سظح اتم و مولکول ها در اندازه هایی در حدود نانومتر (یک میلیونیم متر) است. از مهم ترین کاربرد های نانو فناوری را می توان به استفاده از آن در حوزه های مختلف صنعتی، غذایی، پزشکی، پوشاک و … اشاره کرد. یکی از مهم ترین کاربرد های نانو فناوری در پزشکی است که به آن نانو تکنولوژی پزشکی می گویند.

 

انقلاب صنعتی سوم!

امروزه فناوری نانو به عنوان موج چهارم انقلاب صنعتی و پدیده‌ای عظیم در تمامی بخش‌ها و گرایش‌های علمی راه یافته و از فناوری‎های نوینی است که با سرعت هرچه تمام‎تر در حال توسعه است. تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو ، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهند.

 

کاربرد نانو تکنولوژی پزشکی

  • کاوش و تحقیق در سلول ها بدون آسیب رساندن به ساختار سلول ها و شکافتن
  •  بررسی دقیق ویروس ها و عوامل بیماری زا برای شناسایی و ریشه کنی عوامل بیماری زا
  • فناوری نانو امكان استفاده از سيستم هاي آزاد كننده داروئي را كه بتواند به طور طولاني مدت فعال باقي بماند، فراهم مي كند.

مهمترین دستاورد‌های پزشکی حوزه نانو

  1.  ایران، در حال تبدیل شدن به قطب پزشکی در غرب آسیا است. در دوران قبل از انقلاب اسلامی، پزشکان خارجی در شهرهای بزرگ فراوان بودند و بسیاری از بیماران برای درمان راهی کشورهای غربی می‌شدند، اما امروز، بیمارستان‌های پیشرفته ایران، پذیرای بیماران از دیگر کشورهای منطقه برای درمان و انجام پیشرفته‎ترین عمل‌های جراحی هستند.
  2. دانش پزشکی در ایران خصوصاً در حوزه‌هایی چون سلول‌های بنیادین، ترمیم ضایعات نخاعی، تولید داروهای راهبردی، شبیه‌سازی حیوانات و … پیشرفت‌های چشمگیری کرده است.
  3. در بخش فناوری سلامت و بهداشت ۲۷ شرکت فناوری مشغول به فعالیت هستند که با استفاده از فناوری نانو موفق به ارتقا محصولات این حوزه شدند. تولید کیت‌های تشخیص سرطان، دستمال کاغذی آنتی باکتریال، ماده ضد عفونی کننده با عنوان «سیلوسپت»، ماسک‌های تنفسی برای جذب بیشتر ریزگرد‌ها از جمله دستاورد‌های این حوزه است.
  4. داروی ضد سرطان «سنادوکسوزوم» با هدف قرار دادن تومور‌های سرطانی از جمله دستاورد‌های محققان در حوزه نانو است. کاهش عوارض جانبی، پایین بودن قیمت نسبت به نمونه‌های مشابه از جمله مزیت‌های رقابتی این دارو به شمار می‌رود.
  5. علاوه بر آن پژوهشگران با استفاده از ماده اصلی زردچوبه با عنوان «کورکومین» دارویی با عنوان «سیناکورکومین» عرضه کردند. این دارو ضدالتهاب مفاصل، بهبود عملکرد کبد چرب، رقیق‎کننده خون و ضد التهاب روده است.
  6. دستیابی به فرمولاسیون و تولید داروی «پاکلینب» از دیگر دستاورد‌های محققان حوزه نانو است که با هدف درمان سرطان‌های پستان، ریه و پانکراس پیشرفته تولید شد. کاهش زمان دوره استفاده و کاهش میزان سمیت و فعالیت ضد توموری بیشتر از جمله مزایای این دارو اعلام شده است.
  7. در بخش کاربرد‌های فناوری نانو در حوزه ساخت و ساز، ۲۵ شرکت مشغول به فعالیت هستند که از جمله دستاورد‌های آن‌ها می‌توان به تولید لوله‌های بی‌صدا، کاشی‌های آنتی باکتریال، شیشه‌های جاذب اشعه فرابنفش، لوله‌های مستحکم، بتن سبک و پوشش‌های سخت دکوراتیو اشاره کرد.
  8. علاوه بر آن ۴۴ شرکت در زمینه تولید نانو مواد مشغول به فعالیت هستند که محصولاتی، چون نانو کلوئید نقره، نانو امولاسیون، پودر سیلیس، آلومینا به عنوان کاتالیست، ایروژل با کاربرد عایق صوت و حرارت و گرانول را عرضه کرده‌اند.
  9. هفت شرکت فناور در حوزه آب و انرژی نیز با دستیابی به دانش فنی فناوری اسموز معکوس برای حذف انواع آلاینده‌ها از آب، الکترودیالیز برای حذف نمک از آب و نانو کویتاسیون برای حذف فلزات سنگین نیترات و آرسنیک از آب، محصولاتی وارد بازار کرده‌اند.
  10. فیلتر خودرو با کارایی و جذب بالاتر گرد و غبار، پلی‎پروپیلین با استحکام فیزیکی و مکانیکی بالاتر، سره جوش با ویژگی هدایت حرارتی و الکتریکی بهتر، روغن موتور با ویژگی کاهش اصطکاک قطعات موتور و نانو کولانت به عنوان مبدل حرارتی رادیاتور از جمله دستاورد‌های ۴ شرکت فناوری در حوزه خودرو است.
  11. ۹ شرکت نیز با عرضه محصولاتی، چون فناوری پاستوریزاسیون سرد برای شیر و آبمیوه، نایلون‌های مقاوم، ساچت جاذب اتیلن برای افزایش ماندگاری بالاتر میوه و سبزیجات و کود گیاهی، فناوری نانو را وارد حوزه کشاورزی و صنایع غذایی کردند.
  12. ۴۷ شرکت نیز موفق به طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی شدند. ﻣﯿﮑﺮوﺳﮑﻮپ روﺑﺸﯽ ﻧﯿﺮوی اﺗﻤﯽ (AFM)، میکروسکوپ تونلی روبشی (STM)، اسپکترومتر، دستگاه طیف سنجی مرئی و فرابنفش UV-Vis، دستگاه لایه نشان چرخشی (Spin Coater) کروماتوگرافی و سونیکاتور (هموژنایزر) از جمله دستاورد‌های این شرکت‌ها در این زمینه است.
  13. بعد از دستیابی محققان به دانش فنی ساخت دستگاه الکتروریسی، خط تولید صنعتی نانو الیاف در کشور راه اندازی شد. نانو الیاف‌های تولید شده در تولید فیلتر‌های نیروگاهی و خودرویی و ماسک‌های تنفسی کاربرد دارد. این دستگاه به کشور کره جنوبی صادر شده ضمن آنکه خط تولید مشترک نیز در مالزی راه اندازی شده است.

 

رشته‌های دانشگاهی مرتبط با نانو تکنولوژی

1- نانو شیمی

2- نانو فیزیک

3- مهندسی فوتونیک گرایش نانو فوتونیک

4- نانو فناوری

5- مهندسی پلیمرنانو پلیمر

6- مهندسی شیمی گرایش نانو

7- نانو فناوری-نانو مواد

8- مهندسی مواد-نانو مواد

9- مهندسی ساختار های نانو لیفی  

 

هدف و رسالت رشته نانوفناوری پزشکی

تلاش بشریت در طول تاریخ همواره در جهت بقای خود و اکوسیستمی است که در آن زندگی می کند . شکل گیری کسب و کارهای گوناگون نیز با همین هدف انجام شده است. بعضی از مشاغل هدفشان ارتقای کیفیت بقا و گروهی نیز بدنبال افزایش کمیت آن هستند. یک صنعتگر، یک معلم ، راننده و یا منشی یک دفتر، همه و همه تلاش می کنند با ارائه خدمات خود کیفیت و رفاه را در زندگی افزایش دهند . اما شغل پزشکی و مشاغل وابسته و اساتید و دانشجویانی که در این حوزه فعالیت می کنند ، نه تنها به بهبود کیفیت بقا کمک می کنند  بلکه افزایش طول عمر و کمیت آن برایشان در الویت اول است. افزایش عمر عزیزی که دچار بیماری صعب العلاجی شده است حتی برای یک روز غنیمت بزرگی است و اگر این امر به درمان قطعی منجر شود چه موهبتی توان برابری با آن را خواهد داشت؟!

مطمئناً حرفه های مرتبط با پزشکی این وظیفه خطیر را بعهده دارند و در این بین رشته نانو فناوری پزشکی نقش ممتازی را  ایفا می کند. بر همین اساس گروه ما خود را موظف می داند با بهره گیری از دانش و فناوری نانو و با استفاده از اساتید مجرب و متعهد، دانشجویان را به شناخت مشکلات و خطرهای تهدید کننده سلامت تشویق و با هدایت پروژه های تحقیقاتی و پایان نامه های هدفمند و ساخت ابزارها و سامانه هایی در  مقیاس نانو به رفع این خطرات ترغیب نماید.

رسالت رشته نانو فناوری پزشکی تربيت نيروي متخصص مورد نياز كشور در مقاطع كارشناسي ارشد و دکترای تخصصی در زمينه نانوفناوری پزشکی، انجام پژوهش­هاي بنيادي و كاربردي به منظور خلق دانش و ثروت و ارائه خدمات و مشاوره های تخصصی به سازمانها و مراکز دولتی و خصوصی از اهداف این رشته­ تحصیلی است.

 

دفترچه سوالات کنکور ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

اگر شما تصمیم گرفتید در کنکور کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی شرکت کنید پیشنهاد می کنم برای آشنایی با نمونه سوالات کنکور سال گذشته  به صفحه دانلود رایگان دفترچه سوالات کارشناسی ارشد مراجعه نمایید. موسسه هیپوفیز برای آشنایی بهتر دانشجویان با نمونه سوالات کنکور سال های گذشته دوره های آنلاین حل تشریحی سوالات کنکور رشته شما را با همکاری بهترین اساتید و دانشجویان رتبه برتر دانشگاه علوم پزشکی  تهران و بهشتی آماده کرده و در سایت قرار داده است .شما می توانید با مراجعه به صفحه دفترچه رشته خود علاوه بر مشاهده اطلاعات رشته خود دوره حل تشریحی کنکور ارشد را مشاهده کنید و درصد قبولی خود را در کنکور ارشد بالا ببرید.  

 

شرایط ادامه تحصیل رشته نانوتکنولوژی پزشکی در خارج از کشور

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی، دکترا و حتی پست داک فرصت ها و موقعیت های بسیاری در کشورهای مختلف جهان فراهم هست که علاقمندان این رشته را به خود جذب می کند. بسیاری از این فرصت ها، گرنت ها و بورسیه های بسیار چشمگیری به دانشجویان و فارغ التحصیلان اعطا می کنند که علاوه بر تامین بیشتر هزینه ها، دانشجویان می توانند مقداری از درآمد خود را هم پس انداز نمایند. همچنین فرصت های کاری مناسبی برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد که در صورت مناسب بودن شرایط و تخصص درخواست کننده کان، این فارغ التحصیلان می توانند در این فرصت های کاری که شامل دانشگاهها، مراکز پژوهشی، سازمانها و شرکتهای بزرگ جذب شوند. هیپوفیز در راستای گسترش خدمات علمی پژوهشی خود، لینک های مرتبط برای جذب و ورود دانشجویان و فارغ التحصیلان به دوره های ارشد، دکترا،پست داک و کار در خارج ازکشور برای رشته نانوتکنولوژی پزشکی تهیه کرده که در زیر در اختیار شما قرار داده می شود.

https://scholarshipdb.net

https://collegegrad.com

https://www.eluta.ca

https://www.totaljobs.com

https://www.findaphd.com

https://www2.daad.de

https://www.phdportal.com

https://www.findaphd.com

http://phdposition.com

https://www.universitypositions.eu/jobs

https://www.glassdoor.com

https://academicpositions.com

https://www.indeed.com

https://www.linkedin.com/jobs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است