معرفی ارشد شیمی دارویی

ارشد شیمی دارویی  شاخه ای از علوم دارویی است که در آن با ترکیب اصول و مبانی شیمی و زیست شناسی مواد درمانی بدست می آید. در واقع رشته‌ شیمی‌ دارای‌ دو بخش‌ علم‌ شیمی‌ و صنایع‌ شیمی‌ است‌ که‌ علم‌ شیمی‌ به‌ عنوان‌ یکی‌ از علوم‌ پایه‌ زیربنای‌ علوم‌ مختلفی‌ همچون‌ بیولوژی‌، بیوتکنولوژی‌، پزشکی‌، دندانپزشکی‌، داروسازی‌ و رشته‌های‌ متعدد مهندسی‌ است‌. اما صنایع‌ شیمیایی‌ عبارت‌ است‌ از صنایعی‌ که‌ در آنها واکنش‌ شیمیایی‌ انجام‌ می‌گیرد؛ یعنی‌ اقسام‌ مواد اولیه‌ تبدیل‌ به‌ محصولات‌ جدید می‌گردد که‌ خواص‌ این‌ محصولات‌ تا حدودی‌ با مواد اولیه‌ متفاوت‌ است‌.

این رشته با اصول علوم زیستی مانند بیوشیمی، فارماکولوژی، فارماکوکینتیک، فناوری تکوین داروها، خواص گیاهان دارویی و روشهای کنترل کمی و کیفی داروها باعث پیدایش ترکیبات جدید دارویی می شود.

 

زمینه های فعالیت و بازار کار ارشد شیمی دارویی

 

در زمینه آموزشی :

 

– تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته شیمی دارویی جهت تأمین اعضا هیئت علمی دانشکده های داروسازی کشور.

– تربیت نیروی انسانی متخصص برای تحقیق در جهت تولید مواد اولیه داروئی و توسعه صنایع داروسازی کشور.

 

در زمینه پژوهشی:

 

– مشارکت در طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی مرتبط با داروها

– مشارکت در تولید دانش و انتشار مقالات مرتبط در منابع معتبر در زمینه شیمی دارویی

 

در زمینه خدماتی:

 

– به کار گیری فنون مرتبط به تولید و کاربری داروها با روشهای مختلف با همکاری متخصصین رشته های مرتبط

– کارخانه های تولید دارو

 

معرفی دروس امتحانی کارشناسی ارشد شیمی دارویی

 

شیمی آلی ضریب ۲

شیمی تجزیه ضریب ۲

زیست عمومی ضریب ۲

بیوشیمی ضریب ۲

زبان ضریب ۲

 

عنوان رشته هایی که میتوانند در کنکور این رشته شرکت کنند:

کارشناسی در رشته های: داروسازی ، کلیه گرایش های شیمی، دبیری شیمی ، شیمی محض و کاربردی، بیوشیمی و علوم آزمایشگاهی

 

 

آیا با لیسانس شیمی دارویی می توان داروساز شد؟

 

با رشته شیمی دارویی می توان داروساز شد اما داروخانه دار …. خیر!

خیلی خلاصه می گوییم. درست است که این رشته در مجوز داروخانه گرفتن هیچ تاثیری ندارد ولی در عوض اگر به مباحث مربوط به داروسازی علاقه دارید و قصد دارید به عنوان یک محقق در زمینه داروسازی در آینده مشغول به کار شوید و برایتان داروخانه زدن مهم نیست این رشته می تواند میانبر خوبی برای ورود به زمینه داروسازی باشد.

 

 

گرایش های ارشد شیمی دارویی

 

رشته شیمی دارویی شامل 5 زیر شاخه می باشد که پس از معرفی زیرشاخه ها، جهت آشنایی بیشتر با هر گرایش توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

 

شیمی معدنی دارویی:

 

این گرایش میان رشته ای از شیمی دارویی و شیمی معدنی می باشد که ضمن استفاده از ترکیبات فلزی به منظور درمان بیماری ها به کار می رود.

 

زیست شیمی دارویی:

 

این گرایش میان رشته ای از شیمی دارویی و زیست شیمی می باشد که در خصوص برهم کنش های شیمیایی بین سیستم زیستی و دارو دلالت دارد.

 

شیمی فیزیک دارویی:

 

این گرایش میان رشته ای از شیمی دارویی و شیمی فیزیک می باشد که به منظور بررسی خواص فارماکودینامیکی و فارماکوکنیتیکی به کار می رود.

 

شیمی آلی دارویی :

 

این گرایش میان رشته ای از شیمی دارویی و شیمی آلی است که مرتبط با بخش سنتز دارو های آلی می باشد.

 

شیمی سرطان :

 

این گرایش میان رشته ای از  شیمی دارویی و سرطان شناسی محسوب می شود که جهت ساخت دارو های ضد سرطانی به کار می رود.

 

بازار کار  دکترا و ارشد شیمی دارویی

پس از تحصیل در رشته شیمی دارویی نوبت به این سوال می رسد که فارغ التحصیلان پس از دریافت مدرک در مقطع کارشناسی ،کارشناسی ارشد و دکتری در چه زمینه هایی و با چه میزان در آمد امکان فعالیت را دارند.بسیاری از داوطلبان به امید اینکه پس از در یافت مدرک کارشناسی بتوانند به عنوان داروساز در داروخانه ها مشغول به کار شوند ، رشته شیمی دارویی را جهت تحصیل انتخاب می کنند.این امر امکان پذیر خواهد بود.

فارغ التحصیلان در مقطع کارشناسی ارشد نیز می توانند در مشاغلی از جمله پژوهشگر، شیمی دان ،استاد دانشگاه، معلم که مرتبط با رشته تحصیلی خود می باشد مشغول به کار شوند.همچنین در صورت جذب نیرو در برخی دیگر از مشاغل از جمله کارشناس-مدیر آموزش و یا کارگزار بیمه فارغ التحصیلان می توانند به اشتغال بپردازند البته ضمن کسب مهارت های مربوط به شغلشان و کسب اطلاعات کافی در خصوص آن. در خصوص جذب نیرو در مشاغل مربوط به وزارت بهداشت هم می توان به مشاغلی چون کارشناس آزمایشگاه غذا، دارو و بهداشتی اشاره کرد.

اما در خصوص فارغ التحصیلان مقطع دکتری متاسفانه یک تصور غلط در این زمینه وجود دارد که فارغ التحصیلان در مقطع دکتری تخصصی داروسازی پس از اتمام تحصیل اقدام جهت گرفتن مجوز از وزارت بهداشت جهت تاسیس داروخانه می نمایند در صورتی که این امر امکان پذیر نخواهد بود مگر در صورت دارا بودن مدرک دکتری عمومی داروسازی.پس توصیه می شود که اگر قصد گرفتن مجوز برای تاسیس داروخانه دارید در رشته شیمی دارویی در مقطع دکتری عمومی داروسازی به تحصیل بپردازید تا این امر برایتان امکان پذیر شود.

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
دارو سازی

پکیج ویدئویی جامع درس و نکته آمادگی کارشناسی ارشد پزشکی
80%
تخفیف

پکیج جامع درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

 پکیج آموزشی حل تشریحی سوالات زبان عمومی وزارت بهداشت امروزه با توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد افراد خواهان ورود…

17
73,000 تومان
حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی
80%
تخفیف

حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی

در این دوره آموزشی می توانید به صورت تشریحی با روش حل دفترچه سوالات ارشد بهداشت محیط که توسط اساتید و رتبه برترهای دانشگاهی تدریس می شود آشنا شوید.

200
26,000 تومان

درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

این ویدئوی آموزشی به بررسی نکات کنکوری از سال 92 تا 97 پرداخته که شامل Reading, Grammar, Vocabulary می شود و به حل تشرحی گلچینی از سوالات این 5سال پرداخته است تا داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند بتوانند به صورت تشریحی با حل سوالات کنکور زبان عمومی آشنا شوند و درصد قبولی خود را در این درس بالا ببرند.

144
165,000 تومان