کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک  یکی از رشته های علوم پزشکی می باشد هدف اصلی این رشته آموزش به متخصصینی است که با بهره گیری از علوم پایه و مهندسي در حوزه برق و كامپيوتر، امور اجرايي، آموزشي يا تحقيقاتي مرتبط با حوزه پزشکي را برعهده گرفته و باعث ارتقاي سلامت  جامعه شوند.

در واقع رشته مهندسي پزشكي شاخه‌اي از تلفيق علوم پايه، مهندسي و پزشكي است كه فارغ تحصیلان این رشته با بكارگيري مهارتهاي مهندسي در علوم پزشكی در جهت حمايت و توسعه خدمات تشخيصي، درماني منطبق با اصول علمي فعاليت مي‌نمايد.

هدف گرایش بیو الکتریک رشته مهندسی پزشکی تربیت کردن افرادی است که بتوانند از پس تجهیز، نگهداری‌ و طراحی‌ دستگاه‌های‌ پزشکی‌ برآیند؛ یعنی‌ مهندس‌ الکترونیک‌ با تجربه ای باشد که‌ با زمینه‌های‌ پزشکی‌ هم آشنا باشد و ‌بتواند دستگاه‌های‌ پزشکی‌ را طراحی‌ کند و بسازد و یا بتواند دستگاه را از خارج سفارش دهد.

رشته بیوالکتریک علم استفاده از اصول الکتریکی، مغناطیسی و الکترومغناطیسی در حوزه پزشکی است؛ و الگوبرداری از سیستم های بیولوژیکی در طراحی های نوین مهندسی را هم شامل می شود. پس مهندس بیوالکتریک هم به گرایش های مهندسی برق با دیدگاه علم خود نگاه میکند و هم از مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات کمک می گیرد.

 

هدف رشته مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

هدف این رشته  در مقطع کارشناسی ارشد داشتن مهندسان الکترونیکی است که با گذراندن واحدهای درسی و آزمایشگاهی مثل فیزیولوژی، آناتومی و فیزیک پزشکی، به توانایی علمی در حوزه پزشکی رسیده اند.

 

کارشناسی چه رشته هایی می توانند در آزمون کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک  شرکت کنند؟

 

داوطلبان برای شرکت در کنکور كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي بايد ضمن دارا بودن شرايط كلي ورود به دوره‌هاي آموزش عالي، مدرک کارشناسی در یکی از رشته های زیر را داشته باشند.

– كارشناسي رشته‌هاي فني و مهندسي

– كارشناسي رشته‌هاي علوم پايه

– دكتراي عمومي پزشكي – دندانپزشكي – داروسازي

– كارشناسي رشته هاي گروه هاي پزشكي و پيراپزشكي

 

دروس جبرانی ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

ساعت
كد درسعنوان درستعداد واحدنظريعمليجمع
01فيزيولوژي23434
02آناتومي23434
03رياضيات مهندسي23434
04مديريت خدمات بهداشتي درماني23434
05ايمني و حفاظت الكتريكي23434
06سيگنال‌ها و سيستم‌ها23434
07 سيستم هاي اطلاع رساني پزشكي191726
08تجهيزات بيمارستاني23434
جمع15

 

دروس اختصاصی اجباری ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

 

ساعتپيش نياز
كد درسعنوان درستعداد واحدنظريعمليجمع
09مديريت فني تجهيزات و استانداردهاي ايمني پزشكي35151
10فن آوري اطلاعات و كاربرد آن در پزشكي35151
11ابزار دقيق پزشكي23434
12فرآيندهاي فيزيولوژيك23434
13آزمايشگاه مهندسي باليني 11343411
14آزمايشگاه مهندسي باليني 21343409 و 13
15كارآموزي 15/17777
16كارآموزي 25/17777
17سمينار23434
18پايان نامه6
جمع23

 

دروس اختصاصی اختیاری ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

ساعتپيش نياز
كد درسعنوان درستعداد واحدنظريعمليجمع
19انفورماتيك پزشكي3515110
20ليزر و كاربردهاي آن در مهندسي پزشكي35151
21بيومكانيك باليني35151
22فراصورت در پزشكي35151
23تصويرگري پزشكي و پردازش تصوير35151
24شبيه سازي و مدلسازي سيستم هاي بيولوژيكي35151به تشخيص استاد راهنما
25پردازش سيگنالهاي حياتي35151
26بيومتريال35151
27مباحث ويژه در مهندسي پزشكي35151به تشخيص استاد راهنما
جمع26

 

 

گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

1- گرایش بیو الکتریک:

 

دانشجویان این رشته با آموزش و تخصص درصدد تجهیز، نگهداری و طراحی دستگاه های پزشکی هستند در واقع مهندسینی هستند که با زمینه های پزشکی نیز آشنایی دارند.

 

2- گرایش بیومکانیک:

 

دانشجویان این رشته با بکارگیری مفاهیم مکانیکی در پزشکی نقش بسزایی در ساخت دست یا پای سیبرنتیکی و قلب مصنوعی دارند که برای عملکرد بهتر این اندام ها متخصص بیومکانیک باید در مورد نحوه ی حرکت اندام ها نظر بدهد.

 

3- گرایش بیومواد:

 

دانشجویان این رشته با استفاده از بافت های زنده و مواد مصنوعی و کاشت آن ها در بدن انسان آشنا می شوند که با انتخاب مواد صحیح برای کاشت و پیوند در بدن انسان یکی از حساس ترین گرایش های رشته مهندسی پزشکی را از آن خود کرده است.

 

 

 

حوزه فعالیت ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک 

 

 • پردازش سیگنال های حیاتی

 

یکی از وسیع ترین مبحث ها در فعالیت های گرایش بیوالکتریک پردازش علائم حیاتی است. سیگنال های حیاتی یک بخشی از پردازش سیگنال است که خیلی از گرایش های مهندسی خصوصا مهندسی مخابرات الکترونیک این مبحث را مطالعه می کنند. اما به خاطر اینکه سیگنال در کارهای پزشکی ویژگی های خاص خودش را دارد توجه کردن به یک سری نکات خاص در پردازش سیگنال های حیاتی الزامی است و باعث به وجود آمدن این مبحث به صورت ویژه شده است. در همه موارد ثبت سیگنال داده که گرفته می شود نویز دارد که لازم است قبل از اینکه روی آن کار شود موارد مزاحم حذف شود به همین علت بهبود کیفیت سیگنال از قسمت های مهم در پردازش سیگنال است.

 

 • پردازش تصاویر پزشکی و سیستم های تصویر برداری

 

تصاویر پزشکی که به صورت دو بعدی و سه بعدی از بدن انسان گرفته میشود از مهمترین وسایل تشخیص برای پزشکان هستند که قسمت بزرگی از تحقیقات به آن ها اختصاص داده می شود که سیستم های تصویربرداری به گروه‌های زیر تقسیم می‌شود:

 • روش های اشعه ایکس (رادیوگرافی، فلوئورسکوپی و CT).
 • روش مغناطیسی MRI
 • پزشکی هسته‌ای (Nuclear Medicine)
 • روش های ماوراء صوت

تصاویر بدست آمده از این روش ها خام هستند و قابل استفاده نیستند و باید روی آن ها پردازش انجام شود. پردازش ها از این قرار هستند:

 • پردازش تصاویر و استخراج اطلاعات موثر در تشخیص و یافتن مواضع مورد توجه (ROI)
 • بازسازی تصاویر در کامپیوتر به صورت سه بعدی و درونیابی اطلاعات جهت تولید برشهای لازم از ارگان تحت تصویر برداری
 • حذف نویز، اختصاص رنگ و در کل ارتقاء کیفیت تصویر

 

 • پردازش صوت و گفتار و طراحی سیستم های گفتار درمانی و کمک همراه معلولین گفتاری

 

یکی از علائم که در زندگی ها خیلی نقش مهمی دارد گفتار است با توجه به اینکه سیستم های کامپیوتری روز به روز افزایش پیدا می کند پردازش های صوتی و گفتاری هم که رابطه تنگاتنگی با ویژگی های گفتار، خصوصیات آناتومیک و عصبی، دستگاه تولید گفتار و غیره دارد. به دلیل این اهمیت در دانشکده مهندسی پزشکی در مورد این نوع پردازش کار می‌شود. این رشته وظیفه طراحی ساخت وسایلی که تشخیص گفتار و شنیدار، شنوایی سنجی و ثبت و پردازش سیگنال های انگیخته شنوایی، انجام پردازش های مورد نیاز در اعضای مصنوعی شنوایی مثل حلزون گوش و ساخت دستگاه هایی که افراد لال کمک می‌کند که بتواند صحبت کند. به صورت دستگاه‌های کمکی همراه محلول یا کمک درمانی عمل می کند.

 

 • مدلسازی سیستم های بیولوژیک

 

مطالعه سیستم‌های بیولوژیکی علاوه بر اینکه موجب پیشرفت فنی و علمی در بقیه شاخه های رشته بیوالکتریک می شود، به صورت طرح ایده و نظر قسمتی قوی برای انجام کارهای جدید در سایر شاخه‌های دیگر علوم مهندسی مثل رشته پردازش سیگنال، مخابرات و کنترل هم شده است. اهمیت این شاخه بخاطر زیربنائی بودن آن برای بقیه شاخه‌های این گرایش است.

محدوده ی مدلسازی سیستم‌های بیولوژیک گسترده است و از مدلسازی کمّی و کیفی تا مدلسازی سیستم اعصاب مرکزی انسان، یعنی مغز، ادامه دارد. از آن میان، به عنوان مثال می‌توان به موارد پرکاربرد زیر اشاره نمود:

 

مدلسازی عضلات و سیستم عصبی محرک آنها

مدلسازی نخاع

مدلسازی قشرهای حرکتی مغز.

مدلسازی نواحی دیداری، شنیداری و ادراکی مغز.

مدلسازی عقده‌های درون مغزی که اِشکال در آنها به بیماری‌هائی مثل پارکینسون منجر می‌گردد.

مدلسازی مخچه و چگونگی اجرای حرکات و ادراکات مهارتی

مدلسازی چشم و سلول‌های عصبی بینائی

مدلسازی سیستم تولید گفتار و شنوائی به صورت حلقه باز و حلقه بسته

مدلسازی سیستم تنظیم فشار خون، ضربان قلب و میزان الاستیسیتة رگ‌ها

مدلسازی سیستم تنظیم درجه حرارت بدن

 

 • طراحی بخش های الکترونیکی و کنترل اعضاء و اندام مصنوعی و ساخت وسایل توانبخشی

 

یکی از مهمترین بخش های رشته مهندسی پزشکی ساختن اندام های مصنوعی است. برای این کار در کنار تخصص های بیومکانیک یعنی طراحی ساخت بخش مکانیکی اندام است به مواد برای ساختن آنها با ویژگی ها حساسیت های اندام طبیعی در کنار آنها قرار می گیرد که نیازمند مدارات الکتریکی، الکترونیکی و دیجیتالی است. مثلا دست و پای مصنوعی فرمان‌پذیر، حلزون مصنوعی گوش و چشم مصنوعی از دستاوردهای این پیشرفت هستند.

همانطور که میدانید بخش وسیعی از دانش فنی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای طراحی و ساخت اعضای مصنوعی مختلف لازم هستند که دایرة عملکرد این بخش را وسعت ببخشند.

علاوه بر موارد مربوط به ساخت اعضای مصنوعی، طراحی و ساخت وسایل و تجهیزات توانبخشی هم شامل این دسته می شوند. مثلا تجهیزاتی مثل سیستم “FES” یا تحریک الکتریکی عضلات افراد قطع نخاع برای حرکت دادن مصنوعی جزوی از این حوزه است، یا تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی توانبخشی که دایره وسیعی از وسایل را شامل می‌گردند و برای بازیابی توانائی فیزیکی اعضای صدمه دیده به کار می‌روند.

 

 

 

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
مهندسی پزشکی
پکیج ویدئویی جامع درس و نکته آمادگی کارشناسی ارشد پزشکی
80%
تخفیف

پکیج جامع درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

 پکیج آموزشی حل تشریحی سوالات زبان عمومی وزارت بهداشت امروزه با توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد افراد خواهان ورود…

17
73,000 تومان
پکیج ارشد مهندسی پزشکی بیوالکتریک
80%
تخفیف

پکیج حل تشریحی آزمون مهندسی پزشکی بیوالکتریک

رسالت موسسه هیپوفیز موسسه هیپوفیز برای داوطلبانی که محدودیت زمانی و مکانی دارند و همچنین جهت گسترش عدالت آموزشی برای…

37
6,800 تومان
حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی
80%
تخفیف

حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی

در این دوره آموزشی می توانید به صورت تشریحی با روش حل دفترچه سوالات ارشد بهداشت محیط که توسط اساتید و رتبه برترهای دانشگاهی تدریس می شود آشنا شوید.

200
26,000 تومان

درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

این ویدئوی آموزشی به بررسی نکات کنکوری از سال 92 تا 97 پرداخته که شامل Reading, Grammar, Vocabulary می شود و به حل تشرحی گلچینی از سوالات این 5سال پرداخته است تا داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند بتوانند به صورت تشریحی با حل سوالات کنکور زبان عمومی آشنا شوند و درصد قبولی خود را در این درس بالا ببرند.

144
165,000 تومان