روش مطالعه برای کنکور زبان 

 

صفر تا صد کنکور زبان وزارت بهداشت از زبان رتبه 1 کنکور

به نام خدا

مهدی شجاعی هستم. رتبه ۱ کنکور کارشناسی ارشد در سال ۱۳۹۸

این کلیپی که برای شما تهیه کرده‌ایم در رابطه با نحوه‌ی جواب دادن سوالات زبان و همین‌طور به‌صورت کلی معرفی و صفر تا صد زبان است.

 

روش مطالعه کنکور ارشد وزارت بهداشت 

قبل از اینکه بخواهم در رابطه با خود سوالات صحبت کنم، می‌خواهم یک پروسه‌ای را برای شما مطرح کنم که از همان اول یعنی از برنامه‌ریزی برای مطالعه تا زمانی است که شما سر جلسه نشسته‌اید و عملا می‌خواهید کنکور را امتحان بدهید.

مطالعه‌ی روزانه‌ای که باید برای زبان انجام بدهید به‌ این صورت است که نیاز نیست خیلی زمان زیادی برای آن بگذارید و همین‌طور نیاز نیست که وقت زیادی به آن اختصاص ندهید.

مثلا اینکه صرفا شما بیایید ۳ یا ۴ ساعت به زبان اختصاص بدهید کار درستی نیست

چرا؟ چون که خیلی فرار است و ممکن است که یک‌سری کلمات، لغات و یا حتی نکات مثل گرامر را که یاد می‌گیرید بعد دو یا سه روز فراموش کنید. به همین خاطر پیشنهاد من این است که روزانه تقریبا یک ساعت‌تان را به زبان اختصاص بدهید.

خود مطالعه‌ی زبان به این صورت است که شما باید سعی کنید یک دفترچه یادداشت برای آن بردارید و تمام نکاتی را که به آن‌ها برمی‌خورید کم کم و یکی یکی در آن دفترچه یادداشت بنویسید. و از آن به‌صورت فلش‌کارت استفاده کنید.

اگر بخواهید به‌صورت فلش‌کارت از آن استفاده کنید خیلی راحت می‌توانید مرور کنید و به تمام اطلاعاتی که دارید دسترسی پیدا کنید.

یکی از راه‌هایش مشخصا این است که بنویسید و راه دیگرش این است که می‌توانید از نرم‌افزار AnkiDroid ۱:۴۷ استفاده کنید (نمی‌دانم که در گوگل قابل دانلود هست یا خیر، اگر نشود باید از طریق گوگل سرچ کنید و بتوانید پیدایش کنید.) که در این نرم‌افزار کتاب‌هایی مثل 504، 1100 و لغات دیگر را دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید برای اینکه بتوانید لغات را بهتر یاد بگیرید یعنی به‌عنوان فلش‌کارت هستند.

 

منابع زبان عمومی کنکور ارشد وزارت بهداشت 

در رابطه با منابع که می‌خواهید مطالعه کنید باید بگویم که معمولا منابعی که برای وزرات بهداشت اعلام می‌شود به این شکل است که مثلا می‌گویند فلان کتاب را بخوانید یا مثلا این قسمت از کتاب برای کنکور سوال است اما در رابطه با زبان ما منبع خاصی نداریم که صرفا بخواهد تمامی مباحث را Cover کند.

دو منبع من خدمت شما عرض می‌کنم که البته نمی‌خواهم جنبه‌ی تبلیغاتی داشته باشد، این دو منبع می‌تواند برای شما کاربرد داشته باشد. یکی کتاب زبان لزگی و دومی هم پکیج مهاجرنیا است که طبق نظرسنجی و بقیه‌ی بچه‌ها شنیدم این دو تا برای کنکور جز منابع خوبی هستند که می‌توانند تا حدی به شما کمک کنند.

یک نکته‌ای را خدمت شما عرض کنم، اینکه کدام منبع را می‌خوانید یا اینکه مثلا چند منبع دارید زیاد اهمیت ندارد‌. اینکه شما سعی کنید یک منبع را چند بار بخوانید خیلی برای شما بهتر است تا اینکه چند منبع را یک بار بخوانید.

شاید شما یک منبع را یک بار بخوانید و از هر کدام بازدهی شما ۱۰ درصد باشد اما برای مثال وقتی که شما می‌آیید یک منبع را ۱۰ بار می‌خوانید و بازدهی‌اش را به ۹۰ می‌رسانید قطعا بهتر از زمانی که است چند منبع دارید.

*پس حواس‌تان باشد، یک منبع تهیه کنید و صرفا به همان پایبند بمانید و چند بار بخوانید.

 

روش یادگیری لغات برای زبان عمومی کنکور ارشد 

نکته‌ی دیگری که می‌خواستم خدمت شما عرض کنم این است که چگونه باید لغات را یاد بگیرید؟

چگونه باید گرامر را یاد بگیرید؟

نکات را چگونه یاد بگیرید؟

اینکه صرفا شما بخواهید لغات را به‌صورت فارسی یاد بگیرید و به‌صورت فارسی حفظ کنید اصلا به شما کمک نمی‌کند.

برای مثال اگر بخواهیم اصلا خارج از کنکور در نظر بگیریم، در این حالت شما وقتی بخواهید یک جمله‌ی انگلیسی بگویید اول باید فارسی آن کلمه به ذهن شما بیاید، بعد ترجمه کنید، بعد ساختارش را در ذهن‌تان ترتیب بدهید و بعد بیان کنید که قطعا در نهایت هم یک جمله‌ی فینگیلیش تحویل می‌دهید.

*پس پیشنهادی که برای شما دارم این است که سعی کنید کلمات را در قالب جمله و مثال یاد بگیرید.

مثلا شما فارسی یک کلمه را حفظ کردید و می‌خواهید انگلیسی‌اش را بگویید، نمی‌توانید درجا عینا بگویید؛ چرا؟ چون باید اول جمله را به انگلیسی برگردانید و بعد بخواهید یک Translation انجام بدهید که خب این اصلا به شما کمک نمی‌کند و سرعت‌تان را هم کاهش می‌دهد.

پس پیشنهاد این است که کلمات را حتما با جمله و مثال یاد بگیرید. حالا اگر یک‌سری کلمات را دیگر نتوانستید با جمله یاد بگیرید و دیدید که برای شما سخت است حالا یکی و دو کلمه را به‌صورت فارسی یاد بگیرید ایرادی ندارد.

 

معمولا سوال می‌شود که با Synonym و هم‌خانواده یاد بگیریم کمک می‌کند یا خیر؟

اگر شما بخواهید با هم‌معنی یاد بگیرید ممکن است که دو کلمه تقریبا بار معنایی مشابهی داشته باشند اما از لحاظ مضمون کاملا متفاوت باشند.

برای مثال House و Home، مثل Shade و Shadow دو کلمه معنی سایه می‌دهند ولی کاملا متفاوت هستند و نمی‌توانند کاربرد یکسانی داشته باشند.

پس باید به این مورد هم دقت کنید که چگونه باید یاد بگیرید.

و در رابطه با همین جمله باید یک نکته‌ی دیگر خدمت شما بگویم. وقتی شما یک کلمه را با جمله یاد می‌گیرید به Preposition که بعد از آن می‌آید باید دقت کنید، باید به Collocation که آن کلمه دارد دقت کنید که چه کاربردی دارد، در چه کاربردهایی می‌آید مثلا یک کلمه فقط در بیزنس کاربرد دارد یا مثلا هم‌معنی هستند ولی یکی مثلا در سیاست کاربرد دارد.

باید تمام این‌ها را در دیکشنری نگاه کنید، یاد بگیرید و همین‌طور مبحث گرامر هم به همین صورت است. یعنی نباید گرامر را به هیچ عنوان حفظ کنید.

مثلا ما سه نوع If داریم. اگر که شما نوع اول، دوم و سوم را حفظ کنید، به شما می‌گویند با یکی از این‌ها یک جمله بگو و یک ساعت طول می‌کشد تا آن را بگویید که این اصلا اکی نیست و بهترین راهش این است که آنقدر تمرین کنید، بنویسید، مدام برای خودتان تکرار کنید تا بتوانید برای این قسمت به جواب برسید.

مورد بعد؛ ما از همان اول از برنامه‌ریزی صحبت کردیم تا به این قسمت رسیدم که شما چگونه دارید مطالعه می‌کنید، نحوه‌ی مطالعه‌ی شما به چه صورت است و تا چه نقطه‌ای پیش رفتید.

 

روش جمع بندی زبان عمومی کنکور ارشد وزارت بهداشت 

حالا به مبحث جمع‌بندی می‌رسیم. یعنی به دوران یک ماه قبل از کنکور که چگونه باید جمع‌بندی را انجام بدهید.

در این قسمت اگر بخواهید جمع‌بندی را انجام بدهید، یک‌سری نکات یادداشت کردید، دفترچه دارید، لغات نوشتید، به هرحال یک فلش‌کارت‌هایی تهیه کردید، بهترین راه این است که بیایید Category انجام بدهید.

یعنی بیایید به سه دسته تقسیم کنید. سطح یک، دو و سه. سطح یک کلمات و یا نکات گرامری‌ای که خیلی ساده هستند مثل نحوه‌ی صرف افعال Tobe یا معنی کلمه‌ی Go که خیلی ساده هستند.

البته مثال می‌زنم شاید یک شخص این‌ها را بلد نبوده باشد و مجبور باشد که نکته‌برداری کند. یک‌سری را در سطح دو و یک‌سری را در سطح سه می‌گذارید. برای مثال می‌گوییم ۶۰ کلمه باشد، که از این ۶۰ کلمه، ۲۰ کلمه سطح یک، ۲۰ کلمه سطح دو و ۲۰ کلمه سطح سه است. کلماتی که سطح یک هستند را هر ۶ روز یک بار مرور کنید، کلماتی که سطح دو هستند را هر ۴ روز یک بار و کلماتی را که سطح یک هستند هر روز یا هر ۲ روز یک بار مرور کنید. یعنی بازه‌ی تکرارشان به این صورت باشد. کلماتی که مشخصا خیلی ساده هستند را حتی اگر ۸ روز یک بار هم تکرار کنید اهمیت خاصی ندارد ولی کلمات مهم و‌ سخت را باید زیاد تکرار کنید تا بتوانید یاد بگیرید. و اگر بخواهید هر بار که مرور می‌کنید کل فلش‌کارت‌ها را نگاه کنید وقت کم می‌آورید، خسته می‌شوید و بازدهی شما کاهش پیدا می‌کند. پس این کار را هم به شما پیشنهاد می‌کنم که انجام ندهید، درواقع به‌صورت کامل مرور نکنید.

 

یک کار دیگری که در دوران جمع‌بندی می‌توانید انجام بدهید این است که سوال‌های کنکورهای سال‌ گذشته را بررسی کنید. مثلا بیایید سوالات سال ۹۳ تا ۹۸ را بررسی کنید و عملا این کم نیست و ۶ سال است که هر سال هم ۴ نوبت آزمون داشته، که مجموعا ۲۴ آزمون است که هرکدامش ۴۰ سوال است و کلا ۹۶۰ سوال می‌شود که کم نیست ولی شما با بررسی این سوال‌ها حداقل می‌توانید خیلی راحت درصد بالای ۴۰ را بزنید؛

چرا؟ چون یک‌سری مباحث عینا در کنکور تکرار می‌شوند که یا خود سوال تکرار می‌شود، یا کلماتی که در گزینه‌ها هست تکرار می‌شود و یا موضوع Readingها همان است.

پس در این ماه آخر تمرکز‌تان را خیلی روی سوال‌های کنکورهای گذشته بگذارید. خیلی به شما کمک می‌کند و سعی کنید کامل یاد بگیرید. مخصوصا از سال ۹۴ به بعد.

 

روش حل سوالات زبان عمومی کنکور ارشد وزارت بهداشت 

مورد بعدی که می‌خواهم درباره‌ی آن صحبت کنم این است که ببینید ما تا الان از برنامه‌ریزی و منبع صحبت کردیم و به جمع‌بندی رسیدیم و الان هم به روزی که شما می‌خواهید سر جلسه‌ی امتحان بروید رسیدیم.

سر جلسه‌ی امتحان می‌روید و حالا می‌خواهید ببینید چگونه باید به سوال‌ها جواب بدهید.

سوال‌هایی که می‌خواهید جواب بدهید دو بخش است. یک بخش Vocab و یک بخش Reading که هر کدام تکنیک و نحوه‌ی حل خودش را نیاز دارد.

من نمی‌خواهم در این مورد خیلی صحبت کنم و توضیحات مربوط به این قسمت را قبلاً در یک‌سری فایل تهیه کردیم که می‌توانید تهیه کنید که برای دوران جمع‌بندی خیلی به کار شما می‌آید اما جدا از این مبحث، به‌طور مثال شما می‌خواهید یک سوال Vocab را حل کنید و مثلا یک نکته‌ی گرامری مثل Although است‌. Although به معنی اگرچه است. حتی در فارسی هم وقتی شما Although می‌گویید یعنی «اگرچه» می‌آورید قسمت اول آن عبارت ما اگر مثبت باشد، قسمت دوم منفی می‌شود‌.

برای مثال می‌گوییم: اگرچه علی خیلی دانش‌آموز خوبی است اما نمرات غیرقابل قبولی را کسب کرده‌. پس «اگرچه خوب است» مثبت است و اما بعدش می‌آییم می‌گوییم «نمرات غیرقابل قبولی را کسب کرده که پس منفی است.

مثلا این یک نکته‌ای است که می‌تواند کاربرد داشته باشد. یعنی اگر در قسمت دوم جای خالی داریم شما انتظار داشته باشید که حتما باید یک کلمه‌ی منفی باشد. مثلا  Although Ali is a good student, his grade are not expectable. اینجا «Not» آورده و‌ منفی‌اش کرده یعنی «Not expectable» باید یک چیز منفی باشد‌.‌ در گزینه‌ها نگاه می‌کنید یک «Not» آورده پس این باید مثبت باشد و‌ جواب به همین سادگی در می‌آید.

راه‌های دیگر مثلا می‌تواند رد گزینه باشد یا Positive/ Negative باشد. باید ببینید مثلاً سوالی که داریم از دو Part  تشکیل شده. Part اول در رابطه با Exercise صحبت می‌کند که مشخصا تمرین و ورزش کردن یک چیز خوبی است و یک «؛» ۱۰:۳۸ می‌گذارد و بعد در قسمت دوم باید نگاه کنید با However و این‌طور چیزها شروع نشود که مثلا بیاید تضاد را بیان کند، مثلا می‌آید ادامه‌اش را توضیح می‌دهد. بعد دوباره در قسمت دوم می‌آید در رابطه با Exercise صحبت می‌کند.

مثلا می‌گوید Exercise جای خالی است. خب مشخصا باید دنبال یک صفت مثبت باشید؛ چرا؟ چون آن قسمت مثبت است و اینجا هم باید دنبال یک کلمه‌ی مثبت باشید.

در این شکل مسائل یکی از بهترین راه‌ها که می‌تواند شما را از پراکندگی و حواس‌پرتی دور کند و به شما کمک کند می‌تواند این Keywordها باشد. یعنی Keywordهایی که در هر سوال چه Reading چه Vocabulary به آن برخورد می‌کنید مشخص کنید.

این تکنیک‌ نه‌تنها در کنکور بلکه در آیلتس هم خیلی کاربرد دارد. یعنی مثلاً شما Keyword انتخاب می‌کنید (در Reading هم الان به شما توضیح می‌دهم) و Keywordها را مشخص می‌کنید و خیلی راحت جواب می‌دهید.

در Reading نیازی نیست که شما اول بیایید Reading را بخوانید و بعد سوال را بخوانید و دوباره برگردید Reading را بخوانید تا بتوانید به سوال جواب بدهید‌. خیلی راحت اول به Reading رسیدید اول بیایید تیتروار فقط به تیترهای سوال‌ها یک نگاه بندازید، به تیتر سوال‌ها که نگاه انداختید بعد به خود Reading برگردید. البته تیترها را که نگاه می‌کنید باید Keyword مشخص کنید.

مثلا در یکی از سوال‌ها نوشته شده: According to Iranian people که این عبارت برای ما یک Keyword است پس وقتی به Reading برمی‌گردید و برای مثال در خط پنجم با According to Iraninan people مواجه شدید دورش را خط می‌کشید و جمله‌ی قبل و بعدش را درست می‌خوانید تا بتوانید جواب بدهید.

برای Reading تکنیک‌های مختلفی است اما بهترین راه این است که اول شما نحوه و سوال‌های کل Readingها را بتوانید تشخیص بدهید. ببینید که برای Reading معمولا چه نوع سوال‌هایی می‌آید

مثلا در یک‌سری از سوال‌ها می‌گوید منظور از It چیست؟

در یک‌سری از سوال‌ها می‌گوید Attitude نویسنده چیست؟

چه گرایشی نسبت به این متن دارد؟

یک‌سری می‌گویند معنی فلان عبارت چیست؟

مثلا پاراگراف سوم دارد چه چیزی را بیان می‌کند؟

این‌ها چیزهایی هستند که می‌توانند کمک کنند یعنی شناخت این مدل از سوال‌ها قطعا به شما در راستای حل این سوال‌ها کمک می‌کند. پس باید سوال‌ها را هم بشناسید. سوال‌ها را چگونه می‌شناسید؟ با جواب دادن به سوال‌های کنکور سال‌های گذشته.

در این مبحث اول می‌خواهم به شما بگویم که مباحث To general و To specific را می‌خواهم بگویم.

مثلا یک‌سری سوال به شما می‌دهند و در رابطه با مردم ایران از شما سوال می‌کنند یعنی جواب مردم ایران است، Iraninan people است‌.

بعد مثلا در گزینه‌ی اول نوشته  People who live in Tehran. این خیلی Specific است.

مثلا در متن آمده کلا یک خط در موردش توضیح داده خب این جواب نیست.

مثلا در گزینه‌ی دو آمده دررابطه با The people who live in Asia گفته، خب این هم جواب نیست

چرا؟ چون مثلا آمده در مورد مردمی که در آسیا زندگی می‌کنند صحبت کرده و پس این هم جواب نمی‌شود. جواب همانی می‌شود که در ارتباط با مردم ایران است. یعنی حواس‌‌تان باشد آن جوابی که انتخاب می‌کنید در Specific نباشد، خیلی جزئی و با Detail توضیح نداده باشد یعنی کوچک نشده باشد و خیلی General هم نباشد که به‌صورت کلی بخواهد بیاید صرفا بیان کند.

این هم از مواردی است که باید به آن توجه کنید. تکنیک‌های خاصی است که باید کامل این‌ها را بررسی کنید که در این ویدئو دیگر جایش نیست که بخواهم همه‌ی آن موارد را بررسی کنم فقط صرفا خواستم به شما بگویم که سر جلسه چگونه باید پیش بروید.

 

نحوه زمان بندی برای زبان عمومی کنکور ارشد وزارت بهداشت 

یک نکته‌ای که هست و خیلی‌ها سوال می‌کنند این است که نحوه‌ی زمان‌بندی جواب دادن به سوال‌ها چگونه باشد؟

مثلا زبان را در چند دقیقه بزنیم خوب است؟

این اصلا به‌نظر من سوال درستی نیست چون ممکن است یک سال زبانش فوق‌العاده سخت باشد و ۵ یا ۱۰ دقیقه بیشتر وقت بگیرد، یک سال به حدی ساده باشد که بتوانید مثلا شاید در حد ۱۰ دقیقه جواب بدهید.

و حتی مثلا یک سوال Vocab داریم که نیم خط هم نمی‌شود و چهار گزینه‌ای است و‌ سریع جواب می‌دهید‌.

و یک سوال داریم که مثلا ۴ خط است و یک جا خالی هم وسطش دارد که این سوال بیشتر زمان می‌برد. اما به‌صورت میانگین تایمی که روی زبان می‌گذارید باید بین ۱۵ تا ۲۵ دقیقه باشد که بستگی به توانایی شما دارد و می‌تواند ۵ دقیقه بالا یا پایین باشد که بتوانید به راحتی به جواب‌ها برسید.

 

در رابطه با خود کنکور هم نکته‌ای که وجود دارد این است که اصلا استرس نداشته باشید چون خدمت شما عرض کردم سوال‌هایی که دارید دقیقا و عینا تکرار سال‌های گذشته است. یک‌سری‌ها که‌ کلا کپی است و یک‌سری هم‌ اگر کپی نباشد خیلی مشابه هستند، هم کلماتش و گزینه‌هایش مشابه است. می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و به راحتی به جواب برسید.

 

نکات مهم آزمون آیلتس

در رابطه با خود آزمون آیلتس هم مثل اینکه سوال شده بود که صحبت کنیم.

خود آیلتس که مشخصا ۴ Part دارد و خیلی‌ از دوستان این را می‌دانند. یکی یکی یک‌سری‌هایش را می‌گویم و یک‌سری نکات خیلی ریز‌ می‌گویم و سریع رد می‌شوم.

برای مثال در بخش Speaking اگر شما بخواهید کار کنید تنها راهش این است که مکالمه داشته باشید.

یعنی اگر صرفا بخواهم شما را تشویق کنم که دو تا کلاس برای آیلتس بروید، همین Course برای Speaking و Course برای Writing است. دلیل‌هایش را هم به شما می‌گویم. اول از همه اینکه دو Course دیگر مثل Listening و Reading اصلا نیازی به کلاس ندارد. دلیلش این است که در Courseهای آیلتس اصلا به شما زبان یاد نمی‌دهند و عملا فقط تکنیک‌های زبان را یاد می‌گیرید و اینکه صرفا بخواهید بروید که به شما بگویند این کار را انجام بدهید، فکر می‌کنم با کتاب خواندن مثلا کتاب‌های سری Cambridge که ۱۴ جلدش آمده و کتاب‌های تست آیلتس است خیلی می‌تواند به شما کمک کند. سری ۵ خیلی قدیمی شده. می‌توانید از سری ۶ تا ۱۴ استفاده کنید که آکادمیک باشد و این خیلی به شما کمک می‌کند.

برای Speaking می‌توانید به Cuecardهای مختلفی که در کتاب نوشته نگاه کنید و حتی می‌توانید آن را هم تا حدی خودتان کنار بیایید یعنی باز خودتان صحبت کنید، موضوع یادداشت کنید، بنویسید، برای خودتان بگویید، صدای‌تان را ضبط کنید، گوش کنید و غلط‌های‌تان را پیدا کنید. این هم در Speaking خیلی کمک می‌کند.

در رابطه با Writing هم به شما بگویم که چرا به کلاس نیاز دارد. چون وقتی شما یک متنی را می‌نویسید و Writing دارید قطعا به یک شخصی نیاز دارید که به مسائلی که شما بلد هستید واقف باشد. اگر قرار باشد خودتان بتوانید خودتان را تصحیح کنید پس دیگر اصلا در آن حالت شما غلط ندارید. پس باید یک نفر باشد که از شما بهتر باشد که بتواند Writing شما را تصحیح کند. این هم Writing.

در رابطه با Listening؛ یکی از راه‌هایی که می‌توانید Listening را راحت بالا ببرید این است که Prereading داشته باشید چون معمولا ۳۰ ثانیه ۱۷:۱۵ بین دو Part که درواقع ۴ Part است و هر کدام ۱۰ سوال هستند و سوال‌ها از Part ۱ تا ۴ سختی‌شان زیاد می‌شود یعنی Part ۴ از همه سخت‌تر است که Multiple choice است. معمولا در Part ۱ امکان دارد که به شما مثلا یک فرمی را بدهند، یک شخصی رفته یک جا ثبت‌نام کند و دارد فرم پر می‌کند یا از این دست سوال‌ها است که می‌شود به صورت Spelling هم باشد. خیلی به شما کمک می‌کند اگر بخواهید که Prereading داشته باشید یعنی اینکه به شما ۳۰ ثانیه وقت می‌دهد، در آن ۳۰ ثانیه بروید سریع سوال‌ها را نگاه کنید، سوال‌های بعدی را نگاه کنید. و همین‌ که صرفا صورت سوال را نگاه کنید به شما خیلی کمک می‌کند و دیگر نیاز نیست که دوباره بروید Choiceهایش را نگاه کنید چون وقت شما را می‌گیرد. و معمولا بین دو Part به شما ۳۰ ثانیه وقت می‌دهد که سوال‌های قبلی را چک کنید و احتمالا ۳۰ ثانیه هم وقت می‌دهند که سوال‌های بعدی را نگاه کنید. در این حالت دیگر نیاز نیست که شما برای سوال‌های قبل وقت بگذارید. تا آنجایی که می‌توانید Prereading انجام بدهید. حتی شده سوال‌های بعدی را دو بار نگاه کنید اگر که تا آخرش نگاه کردید. چون خیلی به شما کمک می‌کند و به سادگی می‌توانید به جواب برسید.

مبحث دیگری که می‌ماند Reading است. مبحث Reading هم که تنها با همین تکنیک‌هایی که حتی برای کنکور‌ به شما گفتم، می‌توانید استفاده کنید و Readingها را جواب بدهید. فقط تنها راهی که برای Reading وجود دارد این است که متن زیاد بخوانید و دایره لغت را بالا ببرید.

در پایان امیدوارم که موفق باشید و این فایل به درد شما بخورد. خدانگه‌تارتان. موفق باشید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است