آزمون MHLE چیست؟

کلمه  MHLE، مخفف عبارت Ministry Health Language Examination است؛ به عنوان یک آزمون برای سنجش سطح زبان و میزان مهارت های انگلیسی دانشجویان متقاضی برای شرکت در رشته های تخصصی پزشکی و پیرا پزشکی می باشد و معمولا در دانشگاه ها و مراکز عالی پزشکی داخل کشور برگزار می شود.

توانایی استفاده از زبان انگلیسی و داشتن مهارت های لازم آن امروزه برای تمامی افراد عادی هم به یک نیاز اساسی تبدیل شده و است و انواع و اقسام دوره ها، کلاس ها و آزمون ها و همچنین منابع بسیار متفاوتی وجود دارد که مردم می توانند با استفاده از آنها مهارت های خودشان را ارتقا و بهبود ببخشند.

اما زبان انگلیسی برای دانشجویان تمامی رشته های دانشگاهی و خصوصا در مقاطع بالاتر و تخصصی تر به یک امر لازم و ضروری تبدیل شده است. هر کدام از رشته های دانشگاهی مدارک خاصی از زبان را می پذیرند که برای رشته های پزشکی و زیرشاخه های آن آزمون MHLE مورد قبول می باشد. به گونه ای که اگر قصد شرکت در مقطع دکترای تخصصی پزشکی را دارید، بایستی خود را برای شرکت در این آزمون و کسب حداقل نمره اعلامی آماده کنید.

مدرک کسب شده در این آزمون که ۲ سال اعتبار دارد، معمولا در هنگام مصاحبه دکترا و یا پیش از برگزاری آزمون جامع دکترا، توسط کلیه دانشگاه های علوم پزشکی قابل پذیرش بوده و اعتبار دارد. این آزمون بسیار به آزمون زبان وزارت علوم یعنی MSRT شباهت دارد و سطح آن مشابه آزمون های تافل کاغذی است.

 

تفاوت بین آزمون MHLE , MSRT

در ابتدا لازم است که داوطلبین گرامی تفاوت های بین آزمون های سراسری رایج زبان در سطح کشور را بدانند و با تفاوت های ان آشنا شوند: مدرک MSRT و MHLE کسب شده، به مدت ۲ سال و صرفا در داخل کشور دارای اعتبار است.

نمره این آزمون ها از صفر تا ۱۰۰ در نظر گرفته شده و دانش زبانی هر فرد بر اساس نمره دریافت شده در هر آزمون ارزش گذاری می گردد. داوطلبین شرکت در این آزمون ها را معمولا دانشجویان و یا داوطلبان مقطع دکتری، بورسیه های دولتی و فرصت های مطالعاتی تشکیل می دهند.

هر مرکز علمی و دانشگاهی، بسته به نیازهای آن و تعریف علمی آن، حداقل نمره آزمون را برای داوطلبان اعلام خواهد کرد. دانشگاه ها با توجه به تعاریف و مقررات دانشگاهی، با توجه به رشته های مختلف دانشگاهی، نمرات زبان های مختلف را برآورده می کنند.

مخاطبین آزمون MSRT را کلیه اقشار آکادمیک، فارغ از رشته تحصیلی و دانشگاه تشکیل می دهند. در حالیکه مخاطبین آزمون MHLE شامل دانشجویان و افراد آکادمیک رشته های مرتبط با علوم پزشکی دانشگاه های سراسری می باشند.

 

آزمون MSRT :

۳۰ سوال شنیداری شامل ۱۰ سوال از ۱۰ مکالمه کوتاه و ۲۰ سوال از ۴ مکالمه بلند و لکچر آکادمیک (lecture) ، شبیه سازی شده از آزمون TOEFL iBT

۳۰ سوال گرامر شامل ۱۴ سوال ۴گزینه ای ( انتخاب گزینه صحیح) و ۱۶ سوال ۴ گزینه ای (انتخاب گزینه ای که متن را غلط می کند)

۴۰ سوال درک مطلب از ۴ متن آکادمیک

 

آزمون MHLE :

۳۰ سوال شنیداری شامل ۲۰ سوال از ۲۰ مکالمه کوتاه و ۱۰ سوال از ۲ مکالمه بلند و لکچر آکادمیک (lecture) ، شبیه سازی شده از آزمون TOEFL PBT

۲۰ سوال لغت شامل ۱۰ سوال ۴ گزینه ای (انتخاب گزینه صحیح) و ۱۰ سوال ۴ گزینه ای انتخاب(synonym)

۲۰ سوال گرامر شامل ۱۰ سوال ۴ گزینه ای انتخاب گزینه صحیح و ۱۰ سوال ۴ گزینه ای انتخاب گزینه ای که متن را غلط می کند

۳۰ سوال درک مطلب از ۴ متن که ۶۰ الی ۷۰ درصد این متون مرتبط با فضای آکادمیک علوم پزشکی می باشد.

 

هر دو آزمون شامل 100 سوال است، اما در زمان بندی متفاوت است. آزمون MHLE نود دقيقه است، اما زمان آزمون MSRT صد و يك دقيقه است. این تفاوت زمان به علت طولانی مدت پخش MPRT تست صوتی است که شامل 4 آهنگ بالا و سخنرانی است.

در هر دو این آزمونها، شرکت کننده می توانند زمان خود را برای پاسخگویی به سوالات بر اساس توانایی های خود تنظیم کنند. از آنجا که در طول آزمون فقط یک پرسشنامه به شرکت کننده ارائه می شود. زمان بندی پیشنهادی طراحان سوال در نوت بوک نوشته می شوند، اما شرکت کننده می تواند با توجه به توانایی خود تغییر کند. این زمان بندی و فرمول بندی با توجه به توانایی هر فرد نقش بزرگی در موفقیت آزمون خواهد داشت.

 

بهترین منابع برای آزمون MHLE

هر آزمونی قطعا نیازمند داشتن آگاهی و دانش است و باید منابعی را برای گذراندن آزمون ها به صورت موفق مطالع کنید. برای این آزمون هم بهترین راهکار این است که از دانشجویان و افرادی که توانسته اند نمرات بالایی را کسب کنند منابع را بپرسید. اما در کل علاوه بر داشتن اطلاعات کافی در حوزه زبان های تخصصی پزشکی می توان منابع دیگری را برای آمادگی بالاتر در این آزمون پیشنهاد داد که منابع اعلام شده از طرف سامانه آزمون MHLE عبارتند از:

 

Longman Preparation for the TOEFL (The Paper – based)

Barron’s Essential Words for TOEFL

   1100Words You Need to Know

 504Essential Words

TOEFL Reading Flash

TOEFL Preparation KIT

Barron’s Barron’s- How- To- Prepare- For The TOEFL- 11th Edition

TOEFL Grammar Flash

TOEFL Word Flash

Preparation For The Paper Tests- By Debora Philips

مشخصات کلی آزمون MHLE

همانطور که گفته شد این آزمون در بخش های درک مطلب و شنیداری، واژگان و دستور زبان افراد را مورد ارزیابی قرار می دهد. مدت زمان این آزمون ۸۵ دقیقه برای پاسخگویی به ۱۰۰ سوال می باشد و هیچگونه نمره منفی برای پاسخ های اشتباه لحاظ نخواهد شد مگر آنکه به یک سوال دو بار پاسخ داده شود. با توجه به آنکه این آزمون تفاوت چندانی با آزمون تافل ندارد، متقاضیان می توانند با استفاده کردن از آزمون های تافل شانس موفقیت خودشان را افزایش بدهند.

 

ثبت نام و اعلام نتایج آزمون MHLE

بر خلاف رشته های تحصیلی وزارت علوم که متقاضیان باید به سایت سازمان سنجش و آموزش کشور مراجعه می کنند، برای رشته های پزشکی و پیرا پزشکی و زیرشاخه های آن متقاضیان باید به سایت مرکز سنجش وزارت بهداشت مراجعه کنند و آخرین اخبار مربوط به آزمون ها را در آنجا مشاهده کنند.

نتایج آزمون در سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت اعلام می شود. با مراجعه به ایندکس این سایت، در جریان زمان اعلام نتایج آزمون قرار خواهید گرفت. سپس می توانید به پروفایل خود مراجعه و نسبت به نمره کسب شده، اطلاع حاصل کنید. معمولا حداکثر تا ۱ هفته پس از برگزاری آزمون،‌ نتایج بر روی پرتال اعلام می شود. اگر به قسمت آزمون زبان MHLE مراجعه کنید، اطلاعات بیشتری را دریافت خواهید کرد. در قسمت SHOW EXAM RESULT می توانید نتایج را مشاهده کنید.

برای اینکه دانشگاه ها متوجه شوند که نمره اعلامی شما در آزمون MHLE صحیح است، می توانند به بخش CHECK CERTIFICATION VALIDITY رجوع کرده و با طی مراحلی که ذکر شد از اعتبار کارنامه داوطلبان مطلع شوند.

 

تقویم آزمون MHLE سال 99 وزارت بهداشت

وزارت بهداشت، درمان و آموزش کشور برای سال 99 در 5 نوبت اقدام به برگزاری آزمون زبان انگلیسی MHLE می نماید. دربخش وبلاگ هیپوفیز می توانید تقویم آزمون های علوم پزشکی را مشاهده کنید. نکته قابل توجه این است که زمان در نظر گرفته شده برای پایان ثبت نام هر آزمون قطعی نیست و در صورت تکمیل ظرفیت آزمون، مهلت ثبت نام زودتر از تاریخ اعلام شده به اتمام می رسد.

 

تقویم زبان عمومی وزارت بهداشت 99
تقویم زبان عمومی وزارت بهداشت 99

 

 

 

 آزمون MHLE سال 99

آزمون زبان انگلیسی وزارت بهداشت هر ساله برای پذیرش داوطلبان در مقطع دکتری تخصصی و پژوهشی رشته های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندان پزشکی برگزار می گردد. ثبت نام این آزمون از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور به نشانی sanjeshp.ir انجام می گیرد. به دلیل ظرفیت محدود ثبت نام، متقاضیان باید ضمن فراهم نمودن مدارک مورد نیاز، در زمان مقرر به سایت مذکور مراجعه کرده و نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند.

 

مراحل ثبت نام آزمون MHLE در سال 99

 

چنانچه قصد ثبت نام در آزمون MHLE وزارت بهداشت را دارید با طی نمودن مراحل زیر می توانید برای ثبت نام خود اقدام نمایید.

 • آماده نمودن مدارک مورد نیاز (اسکن یک قطعه عکس پرسنلی که در سال جاری گرفته شده است و اسکن کارت ملی و صفحه اول شناسنامه . (تصاویر ارسالی باید با فرمت jpg و حجم 20 تا 300 کیلو بایت باشند)
 • ورود به سامانه اینترنتی ir و انتخاب گزینه “زبان MHLE” از منوی سمت راست سایت.
 • کلیک بر روی عبارت “Send Documents and Register
 • با ورود به صفحه جدید مجددا بر روی گزینه “Send Documents and Register” کلیک نمایید. توجه داشته باشید که در این صفحه می توانید حوزه های دارای ظرفیت را مشاهده کنید.
 • پس از مطالعه ضوابط شرکت در آزمون، مطابق تصویر زیر گزینه مربوطه را فعال نمایید.
 • با هدایت به صفحه بعدی باید کد ملی خود را وارد نموده و هزینه ثبت نام را واریز نمایید.
 • روی عبارت “پرداخت الکترونیکی هزینه نام نویسی” کلیک کنید و پس از وارد نمودن اطلاعات مورد درخواست، کلید “ثبت اطلاعات و ادامه خرید اعتبار” را بفشارید. (هزینه شرکت در آزمون مبلغ 100 هزار و 600 تومان می باشد که توسط کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونیکی فعال (رمز دوم) دارند، قابل پرداخت می باشد.)
 • بعد از پرداخت مجددا به صفحه اصلی بازگردید.
 • اسکن مدارک را به صورت جداگانه در سامانه بارگذاری نمایید. در ارسال مدارک نهایت دقت را داشته باشید که هر مدرک با عنوان درست ارسال شوند. به منظور ارسال عکس پرسنلی گزینه ” Personal Photo”، کارت ملی گزینه ” National Card” و شناسنامه گزینه ” ID Card” را انتخاب نمایید.
 • بعد از ارسال مدارک گزینه “Registration” فعال شده و امکان تکمیل فرم ثبت نام برای شما فراهم می گردد.

تذکر: داوطلبانی که در دوره های قبلی ثبت نام کرده بودند نیازی به ارسال مجدد مدارک نخواهند داشت و گزینه “Registration” بعد از پرداخت هزینه برای آنان فعال است.

 • کلیک بر روی گزینه “Registration” و مشاهده فرم ثبت نام “Form Registration”
 • تکمیل فرم نام نویسی و دریافت کد رهگیری ثبت نام با عنوان “Registration Code”
 • در نهایت لازم است از فرم ثبت نام خود پرینت تهیه کنید و در نگهداری Registration Code کوشا باشید چرا که در مراحل بعدی از جمله دریافت کارت ورود به جلسه به آن نیاز خواهید داشت.

 

نحوه دریافت کارت ورود به جلسه آزمون MHLE در سال 99

زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون MHLE برای هر دوره، در جدول بالا اعلام شده است. داوطلبان باید در زمان مقرر برای دریافت کارت ورود به جلسه خود به سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی کشور مراجعه نموده و کارت خود را دریافت کنند. همراه با کارت ورود به جلسه، یک برگه راهنما در اختیار داوطلبان قرار می گیرد که مطالعه آن برای تمامی متقاضیان ضروری می باشد. برای دریافت کارت باید به ترتیب مراحل زیر عمل نمایید:

 • ورود به سامانه الکترونیکیir
 • انتخاب گزینه ” زبان – MHLE” از منوی تعبیه شده در سمت راست سایت
 • کلیک بر روی گزینه “Get Admission Card”
 • مشاهده و پرینت کارت ورود به جلسه

 

افزایش حدنصاب نمره زبان انگلیسی در آزمون MHLE در سال 99

با توجه به مصوبه اخیر جلسه شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی، حدنصاب نمره زبان انگلیسی در آزمون ورودی دوره دکتری تخصصی در رشته های علوم پزشکی برای سال های تحصیلی 1399 – 1398 و 1400 – 1399 افزایش یافته و به شرح جدول زیر می باشد.

 

 

روش های آمادگی برای آزمون MHLE

جهت آمادگی برای آزمونMHLE  شیوه های بسیار زیادی وجود دارد که متقاضی باید با توجه به شرایط و موقعیت خود دست به انتخاب بزند. در حال حاضر به دلیل پندمی ویروس کرونا؛ موثرترین شیوه برای آمادگی، حضور در کلاس های آنلاین است که زبان آموز طی آن در کمترین زمان ممکن، بدون نیاز به حضور در اجتماع و ترس از ابتلا شدن به ویروس بهترین نتیجه را دریافت می نماید. کلاس های آنلاین مزایا و برتری های بسیار زیادی به نسبت سایر شیوه های آموزشی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- افزایش انعطاف پذیری شرایط حضور در کلاس و کم هزینه بودن این کلاس ها و صرف زمان کمتر نیز از دیگر از عواملی است که انعطاف پذیری کلاس های آنلاین را نشان می دهد

۲- کلاس های آنلاین این اجازه را به شما می دهد که بتوانید در هر کجا، هر زمان و هر طور که خواستید فرصت یادگیری فردی داشته باشید. اینکه اختیار زمان و مکان دست خودتان است، ویژگی فوق العاده کلاس آنلاین محسوب می شود و در نتیجه می توانید هر طور که خواستید برنامه ریزی کنید.

۳- استفاده از لوازم حمل و نقل برای رسیدن سر کلاس هم وقت شما را هدر می دهد و هم نیازمند هزینه می باشد. در نتیجه با کلاس های آنلاین مجبور به پرداخت این هزینه ها نیستید و با مشکلاتی مثل ترافیک، خرابی ماشین، بد بودن آب و هوا و غیره مواجه نمی شوید. تنها کاری که باید انجام دهید، این است که کامپیوتر خود را روشن کرده و وارد کلاس شوید.

۴- از آن جایی که آموزش آنلاین به صورت فردی انجام می شود، در نتیجه کم تر پیش می آید که موضوعی حواس شما را از کلاس پرت کند و از آن عقب بمانید. در نتیجه تمرکز شما هنگام درس، نسبت به کلاس حضوری بیشتر خواهد بود.

 

شرکت در آزمون آنلاین

به نظر می رسد که بعد از اتمام مطالعه ی تمام سرفصل های آزمون و حل چند نمونه از سوالات آزمون های دوره های گذشته، حالا نیاز داشته باشید تا سطح دانش خود را مورد سنجش قرار دهید و با شرکت در یک آزمون آنلاین به صورت واقعی خود را به چالش بکشید. در این راستا نیز موسسه هیپوفیز با برگزاری آزمون های آزمایشی آنلاین رسالت خود را در یاری رسانی به داوطلبین و متقاضیان آزمون زبان MHLE انجام میدهد.

 

شرکت در کلاس های آنلاین رفع اشکال شب امتحان

حالا که به تمام بخش های آزمون تسلط پیدا کرده اید و احتمالا از بخش های لغت، گرامر، درک مطلب و کلوزتست  آزمون های MHLE سال های پیش سوالاتی حل کرده اید، ممکن است که در بخش هایی مشکل داشته باشید و یا اینکه نیاز به مرور و جمع بندی آزمون داشته باشید.

موسسه هیپوفیز با داشتن تیم علمی خود برای رفع اشکالات داوطلبان و یاد دادن مهارت ها و تکنیک هایی برای کسانی که دیگر فرصت زیادی برای مطالعه ندارند، کلاس های آنلاینی به صورت دوره ای برگزار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است