اگر قصد داردید در کنکور کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی شرکت کنید بهتر است ابتدا تفاوت کامل بین رشته های علوم آزمایشگاهی 1و 2و 3 بدانید. در این مقاله می توانید مقایسه کارشناسی ارشد رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی 1 و2و3 را مشاهده کنید.

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی

 

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 1

شامل کارشناسی ارشد رشته های (بیوشیمی بالینی، بیوتکنولوژی، ژنتیک انسانی )

 

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 2

شامل کارشناسی ارشد رشته های (ایمنی شناسی، هماتولوژی و بانک خون )

 

کارشناسی ارشد مجموعه ی علوم آزمایشگاهی 3

شامل کارشناسی ارشد رشته های (باکتری شناسی، قارچ شناسی، ویروس شناسی، انگل شناسی )

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر قبولی:

از نظر سهولت قبولی می توان گفت کارشناسی ارشد رشته بیوتکنولوژی پزشکی، قارچ شناسی و ویروس شناسی به خاطر استقبال و کم طرفدار بودن، در صدر سایر رشته های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی قرار دارند.
کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی، ایمنی شناسی، میکروبیولوژی و ژنتیک وضعیت سخت تری برای قبولی دارند به خصوص کارشناسی ارشد هماتولوژی.

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر پذیرش:

از نظر تعداد پذیرش، وضعیت کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی از همه رشته ها بهتر است.
در مجموع در بین رشته های کارشناسی ارشد علوم ازمایشگاهی1، بیوشیمی بالنی در صدر تعداد پذیرش قرار دارد و بعد از آن کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی و پس از آن کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی قرار دارد.

در کارشناسی ارشد گروه علوم آزمایشگاهی 2، اوضاع پذیرش چندان خوب نیست و نه ایمنی و نه هماتولوژی شرایط ایده آل و بالایی برای پذیرش ندارند. در کل پذیرش هماتولوژی از ایمنی شناسی نیز پایین تر است و جالب اینجاست سطح تقاضا برای هماتولوژی بیشتر از سایر گروه های کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی می باشد.

در گروه سوم کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی3، وضعیت کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی و انگل شناسی به نسب ویروس شناسی و قارچ شناسی بهتر است. البته کارشناسی ارشد میکروب شناسی و انگل شناسی از ترافیک تقاضای بالاتری نیز برخوردار است.

در نهایت اگر بخواهیم یک دسته بندی جامع و کلی براساس عوامل مختلف ارائه دهیم می توانیم اولویت بندی زیر را برای کارشناسی ارشد رشته های مختلف علوم آزمایشگاهی در نظر بگیریم:

سطح 1:

کارشناسی ارشد هماتولوژی، کارشناسی ارشد بیوشیمی بالینی، کارشناسی ارشد ایمنی شناسی پزشکی، کارشناسی ارشد میکروب شناسی پزشکی (میکروبیولوژی پزشکی)

سطح 2:

کارشناسی ارشد انگل شناسی، کارشناسی ارشد ژنتیک انسانی (پزشکی)

سطح 3:

کارشناسی ارشد بیوتکنولوژی پزشکی، کارشناسی ارشد ویروس شناسی، کارشناسی ارشد قارچ شناسی.

 

مقایسه کارشناسی ارشد رشته های علوم آزمایشگاهی از نظر بازار کار:

به ترتیب کارشناسی ارشد رشته های بیوشیمی بالینی، هماتولوژی و ایمنی شناسی درمیان رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی پرتقاضاترین رشته ها هستند زیرا این سه رشته پایه و بیس اصلی آزمایشگاه را تشکیل میدهند، زیرا این رشته ها تشخیصی هستند و کار اصلی آن ها بر روی نمونه ی بیمار است و در اصطلاح بالینی تر هستند .

کارشناسی ارشد رشته های بیوتکنولوژی پزشکی و ژنتیک رشته های جدید و در حال رشدی هستند که بیشتر جنبه ی تحقیقاتی و پژوهشی دارند و از آنجایی که در کشور ما کمتر به مسائل پژوهشی و تحقیقاتی بها داده می شود این رشته های با ارزش از نظر بازار کار، از وضعیت مطلوبی برخوردار نیستند ولی در مورد رشته ی ژنتیک انسانی این امتیاز وجود دارد که داوطلبان بعد از فارغ التحصیلی از مقطع دکتری این رشته امکان تاسیس آزمایشگاه ژنتیک و همچنین کار به عنوان مسئول فنی در آزمایشگاه های ژنتیک را دارند .

از میان رشته های گروه ارشد علوم آزمایشگاهی 3 ، باکتری شناسی بهترین گزینه است چون آزمایش های باکتری شناسی جزو آزمایشات روتین به حساب می آیند و هر آزمایشگاهی در هر سطحی که باشد حتما نیاز به یک میکروبیولوژیست دارد.

در نگاه کلی تمام رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی بسیار حیاتی و با ارزش هستند و هرکدام در جای خود مهم و مورد نیاز جامعه می باشند و مقایسه آنها با هم چندان کار اصولی و درستی نیست. تمام این رشته ها مکمل و در عرض هم هستند که نیاز جامعه را برای تشخیص بهتر بیماری ها مرتفع می کنند، تضمینی وجود ندارد فردی که وارد رشته ی بیوشیمی بالینی یا هماتولوژی شده منحصرا از جایگاه شغلی و درآمد بالایی برخوردار شود و فردی که در رشته ی انگل شناسی پذیرش شده جایگاه شغلی مناسبی نداشته باشد، پذیرش در هرکدام از این رشته ها در دانشگاه های برتر و درجه یک کشور راه را برای فارغ التحصیلان این رشته ها هموارتر می کند و موقعیت های بهتر شغلی را پیش رویشان می گشاید که این امر با برنامه ریزی دقیق و اصولی و استفاده از مشاوران متخصص امکان پذیر است.

هر قدر با اطلاعات بیشتری، یک تصمیم را بگیرید، احتمال اشتباه و پشیمانی شما در آینده از انتخابتان به صفر می رسد. یکی از روش های به درست آوردن اطلاعات موثق و دقیق در این رابطه، استفاده از اطلاعات مشاوران و افرادیست که زیر و بم رشته های مختلف ارشد وزارت بهداشت در گروه علوم آزمایشگاهی را می شناسند. می توانید با ثبت نام در سایت از رتبه های برتر رشته های ارشد علوم آزمایشگاهی در موسسه هیپوفیز مشاوره کنید.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • علی بختیاری
    2021/08/28 21:35

    سلام وقت تون بخیر,من در حال تحصیل در کارشناسی رشته شیمی کاربردی هستم,میخواستم ازتون بپرسم که برای ارشد شیمی بالینی آیا با همین رشته آزمون بدهم و یا رشته ام را به زیست شناسی سلولی ومولکولی تغییر بدهم و سپس برای ارشد رشته های دیگر آزمایشگاهی وزرات بهداشت مانند هماتولوژی,ایمنولوژی وغیره آزمون بدهم علاوه بر بیوشیمی بالینی.
    و یه سؤال دیگه ای هم داشتم و اونم اینکه,بازار کار وآینده شغلی کدام رشته بهتره؟بیوشیمی بالینی,ایمنولوژی وهماتولوژی; واز لحاظ سختی قبولی در آزمون کارشناسی ارشد,کدامش از هم راحتره؟ لطفا در این زمینه راهنمایی ام بفرمایید. ممنون میشم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است