گرایش های مختلف رشته پرستاری

کارشناسی ارشد رشته پرستاری ( ناپیوسته) اولین مقطع تحصیلی بعد از کارشناسی است که در این مقطع در دانشگاه ها به پرستاران آموزش های تخصصی تری بر اساس گرایشی که انتخاب کرده اند می دهند.
گرایش های که می تواند در مقطع کارشناسی ارشد پرستاری ادامه داد شامل پرستاری سالمندی، روان پرستاری، پرستاری ویژه، مدیریت پرستاری، پرستاری داخلی- جراحی، پرستاری بهداشت جامعه، پرستاری کودکان، پرستاری سلامت جامعه و اطفال اشاره کرد.

 

 

کارشناسی ارشد رشته پرستاری داخلی – جراحی

کارشناسی ارشد پرستاری داخلی- جراحی، شاخه ای از رشته پرستاری می باشد. این گرایش، پرستاران توانا و با استعدادی را در زمینه مراقبت از بیماری هایی که مرتبط با بخش های داخلی بدن و جراحی است ، تربیت می کند. تعداد شرکت کنندگان کنکور جراحی داخلی، از سایر گرایش های ارشد پرستاری، بیشتر است. این موضوع اهمیت این رشته را چند برابر و از طرفی هم قبولی در آن را نسبت به سایر گرایش ها سخت تر می کند. داوطلبان پس از قبولی در گرایش داخلی- جراحی، ممکن است با خطراتی از قبیل برخورد با بیماری های مربوط به اندام های داخلی بدن مواجه شوند و این موضوع برای داوطلبان در انتخاب این رشته، کمی تردید به وجود می آورد؛ البته با حفظ مراقبت ها و ایمنی های لازم جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. خواندن این رشته علاقمندان خاص خودش را دارد و علیرغم زحمت های فراوان، توانمندی و استعداد بالایی را می طلبد. تنها کسی که با علاقه وارد این رشته می شود می تواند از پس آن بربیاید.

 

 

کارشناسی ارشد رشته روان پرستاری

کارشناسی ارشد روان پرستاری، با به کار گیری اصول ارتباطات و نظریه های روانشناسی مرتبط است. کارشناسان ارشد روان پرستاری، با کسب مهارت های کافی در زمینه مراقبت های جامعه پرستاری، خدمات خود را در سطوح مختلف برای افرادی که عموما دچار اختلالات روانپزشکی، ناتوانی های یادگیری و هوشی هستند، ارائه می دهند. هدف از تربیت این پرستاران بکارگیری دانش و مهارت کافی برای مراقبت از بیماران روانپزشکی و حفظ و ارتقاء سلامت خانواده و جامعه در سطوح مختلف می باشد.

 

 

 کارشناسی ارشد رشته پرستاری کودکان

دانش آموختگان کارشناسی ارشد پرستاری کودکان، با کسب مهارت و توانایی های لازم و مراقبتهای بالینی پرستاری از پیشگیری اولیه تا توان بخشی، در وضعیت سلامت و بیماری کودک، می توانند با توجه به نیازهای بیولوژیکی، شناختی، اجتماعی و فرهنگی مدد جو ( منظور مددجویان زیر 18 سال) در عرصه خدمات پرستاری کودکان، آنها را شناسایی کنند و اقدامات لازم را در جهت بهبود سلامت آن ها انجام دهند.
با توجه به اینکه کودکان نمی توانند از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند و نیازهای مرتبط با رشد و نمو، سلامت جسم و روان، و نیازهای فرهنگی و اجتماعی آنها ممکن است، مورد توجه قرار نگیرد، حضور دانش آموختگان کارشناسی ارشد پرستاری کودکان به شدت در جامعه احساس می شود تا بتوانند در جهت حمایت از کودکان گامی مفید و موثر بردارند.

 

 

معرفی رشته پرستاری دندانپزشکی

هدف رشته پرستاري دندانپزشكي آموزش بهداشت دهان و دندان است تا از بیماريهاي دهان و دندان پیشگیري شود. دانشجویان این رشته علاوه بر كسب اطلاعات پایه درباره كلیه دروس دندانپزشكي، اطلاعات نظري و عملي درباره نحوه مسواك زدن، اصول بهداشت دهان ودندان، فلوراید تراپي و جرمگیري به دست مي آورند.

 

مهارت های رشته پرستاری دندانپزشکی

فارغ التحصیلان مي توانند در كارهاي ساده لابراتواري دندانپزشكي،خدمات دندانپزشكي در حین كار، بهداشت كاري دندان ها، شركت در گروههاي پیشگیري از بیماريهاي دهان و دندان، قبول مسؤولیت امور اداري مراكز دندانپزشكي و پذیرش بیماري، همكاري موثري داشته باشند.

 

 

معرفی رشته پرستاری سالمندی :

مقطع كارشناسي ارشد ناپيوسته پرستاري سالمندي در چارچوب سياست هاي جامع نگر و ارتقاء سطح سلامت قشر سالمند جامعه ، پرستاراني با علم و مهارت در زمينه ارائه مراقبتهاي بهداشتي ، توانبخشي و اجتماعي به گروه سالمندان را تربيت مي نمايد به طوري كه دانش آموختگان اين مقطع قادر به تلفيق دانش پيشرفته پرستاري سالمندي با ساير رشته ها و تخصص هاي وابسته بوده و نظريه هاي پرستاري سالمندي را با هنـر حـل مسئله و تصميم گيري مبتني بر شواهد در اين حوزه بكار گيرند .

 

مهارت های رشته پرستاری سالمندی

دانش آموختگان رشته ارشد پرستاری سالمندی داراي تبحر و مهارت كافي در ارائه مراقبت ها از پيشگيري تا نوتواني به فرد سالمند ، خانواده و جامعه بوده و قادرند با بكارگيري اصول ارتباطات انساني ، نيازهاي بيولوژيكي ، روانشناختي ، اجتماعي و فرهنگي مددجوي سالمند را در حيطه هاي خدمات پرستاري شناسايي كرده و به منظور ارتقاء كيفي خدمات بهداشتي و توانبخشي ويژه سالمندان اقدامات لازم را مبذول دارند.

 

 

معرفی رشته پرستاری سلامت جامعه :

رشته پرستاری سلامت جامعه در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته شاخه ای از رشته پرستاری است که دانش آموختگان آن، با تلفیق علم پرستاری با سایر علوم مرتبط با سلامت و عملکرد مبتنی بر شواهد در عرصه های مختلف جامعه فعالیت دارند و خدمات خود را با تأکید بر پیشگیری اولیه به آحاد جامعه ارایه می کنند. رویکرد اصلی این رشته، محوریت سلامت جامعه است.

 

 

جایگاه های شغلی کارشناسی ارشد پرستاری سلامت جامعه :

مراکز بهداشتی و درمانی

بیمارستانها در سیستم پزشک خانواده و نظام ارجاع

مراکز توانبخشی

نگهداری سالمندان

مدارس

مراکز درمان اعتیاد

عرصه هایی که دچار سوانح و بالیا شده اند

کلیه سازمان ها و ارگان های نیازمند به خدمات روان پرستاری سالمت جامعه

مراکز تحقیقات

شرکت های دانش بنیان و مراکز رشد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است