کارشناسی ارشد آمار زیستی

ارشد آمار زیستی گرایشی (آمار حیاتی) از آمار کاربردی است که بیشتر به استفاده از روش‌ های آماری در رفع مسئله‌ ها و پاسخگویی به سؤالات بخش بهداشت، پزشکی، ژنتیک و زیست‌ شناسی انسانی توجه دارد.
هدف از این رشته به کارگیری مهارت‌ های ذهنی آمار زیستی در علوم بهداشتی، پزشکی در دانشگاه‌ ها و تربیت دانش‌ آموختگان برای تحقیق در زمینه‌ های علوم زیستی است.

به عنوان مثال برای کشف رابطه بین استفاده از داروی خاص و ایجاد یک بیماری جدید ، از علم آمار در علوم زیستی و پزشکی استفاده میشود  همچنین این علم می تواند ارتباط بین داده های آماری و بیماری های خاص را برقرار کند. هدف از این رشته بکار گیری مهارت های موجود در آمار در علم بهداشتی و پزشکی است.

 

ضرایب دروس رشته کارشناسی ارشد آمارزیستی

ریاضی عمومی ضریب1

آمار و احتمال ضریب2

روش های آماری ضریب4

زبان عمومی ضریب3

 

 

آینده شغلی ارشد آمار زیستی

 

در حال حاضر بیشتر افراد درگیر کنکور در کشور، در هنگام اعلام نتایج ، اولین رشته هایی که به ذهن آنها می رسد رشته های مهندسی می باشد. دلیل بیشتر آنها نیز داشتن آینده و بازار کار بهتر نسبت به سایر رشته ها می باشد. برای همین موضوع نیز رشته ای مانند “آمار” همیشه در انتهای لیست انتخاب رشته می باشد و بیشتر قبول شدگان این رشته به اجبار وارد آن می شوند. ناگفته نماند که بعضی ها نیز، علاقه را یکی از ملاک های انتخاب رشته های مهندسی میدانند. همه این حرف ها شاید درست باشد، اما دربرگیرنده همه ی حقایق مربوط به رشته آمار نیست. در اینجا سعی میکنیم رشته آمار را از جهت بازار کار آینده بیشتر معرفی نماییم تا نه تنها کمکی به دانشجویان سالهای ابتدایی این رشته باشد، بلکه راهنمای مفیدی برای افراد علاقمند به ورود به دانشگاه نیز باشد.

 

فرضیات اشتباه درباره رشته آمار زیستی

اولین چیزی که در مورد بازار کار رشته آمار، به فکر افراد نا آگاه می افتد، رفتن به درب خانه ها و پرسش های مختلف از آنها می باشد! چیزی که با عنوان “آمارگیری” از آن یاد می شود. لازم است بدانید که این تصور اگر نگوییم غلط است، باید عنوان کنیم که صحیح نیز نیست. در واقع یکی از کارهای یک فارغ التحصیل رشته آمار، مراجعه به خانه ها و پرسیدن سوالات مختلف نیست، بلکه مشاوره به افراد سایر رشته ها در مورد نحوه و نوع سوالات آنها و همچنین تجزیه و تحلیل نتایج بدست آمده از آن است.

درواقع هرکسی چه آماری و چه غیر آماری را میتوان یافت که به درب خانه ها مراجعه میکند و از آنها سوال میپرسد، ولی این قسمت از موضوع ربطی به رشته آمار ندارد. بلکه یک فارغ التحصیل رشته آمار، قبل از انجام این کار، کمک می کند تا سوالات مناسب در پرسشنامه ها باشد و بعد از جمع آوری سوالات نیز، کمک می کند تا نتایج بدست آمده درست تفسیر شوند. حال ممکن است سوالات مربوط به مسائل اجتماعی باشد یا اقتصادی و نتایح آنها بدرد مدیران سازمان های مختلف بخورد یا دانشجویان سایر رشته ها! با اینکه شاید طراحی پرسشنامه و تجزیه و تحلیل نتایج آنها بسیار ساده بنطر برسد، اما بدون یک کارشناس آمار، نتایج آنها ممکن است کاملا نتایج خلاف واقعیت را بیان کنند!

 

تجزیه و تحلیل پرسشنامه تنها یکی از کارهایی است که کارشناسان آمار میتوانند انجام دهند. شاید بد نباشد بدانید که در حال حاضر، اینکار بیشتر به عنوان یک کار پاره وقت برای دانشجویان سال سوم و بالاتر رشته آمار که البته نسبت به سایرین مستعدتر می باشند، در نظر گرفته می شود و بیشتر مشتریان آنها نیز دانشجویان سایر رشته ها بخصوص کارشناس ارشدهای رشته هایی همچون مدیریت، اقتصاد و… می باشد. البته موسساتی نیز هستند که کار آنها مشاوره آماری مشابه اینکار به دانشجویان ارشد و دکتری می باشد.

 

مشاغل رشته آمار زیستی 

اما مهمترین مساله، وجود کار رسمی برای این رشته بعد از فارغ التحصیلی می باشد. در حال حاضر بیشتر متقاضی کارشناسان آمار، بانک ها می باشند. یک کارشناس آمار ، میتواند با مراجعه به آگهی استخدام بانک ها، اطلاعات بیشتری را بیابد. نمیتوان مقدار مشخصی برای نیاز بانکها با فارغ التحصیلان آمار اشاره کرد، اما شاید بد نباشد بدانید بطور شهودی از هر 10 آگهی استخدام بانک ها، معمولا حدود 5 مورد آنها، اقدام به جذب فارغ التحصیلان کارشناسی آمار میکنند. متاسفانه بعد از بانک ها، درحال حاضر بازار کار بهتری برای فارغ التحصیلان این رشته وجود ندارد اما نکته ی قابل توجه این است که بیشتر سازمان ها بخشی بنام آمار و فناوری اطلاعات دارند. درسالیان قبل متصدیان اینگونه کارها به نسبت بسیار کم از فارغ التحصیلان رشته آمار بودند، اما روند رو به رشد استخدام فارغ التحصیلان رشته آمار برای اینگونه فعالیت ها ادامه دارد، طوری که طی سالهای اخیر حتی وزارت نفت نیز اقدام به استخدام فارغ التحصلان آماری کرد و دانشگاه ها و سایر موسسات نیز استخدام های اینچنینی را عنوان نموده اند. نکته قابل توجه این است که برای کسب چنین موقعیت های شغلی، داشتن آشنایی با کامپیوتر شانس پذیرفته شدن را بالا می برد.

 

حال بهتر است اشاره ای نیز به وضعیت فارغ التحصیلان مقاطع بالاتر رشته آمار بپردازیم. در این سطح، آمار بیشتر به عنوان علم آمار استفاده می شود. درواقع فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد آمار زیستی و بالاتر ، بیشتر به فعالیت در زمینه های تحقیقاتی می پردازند. برای این دسته از افراد، زمینه فعالیت های تحقیقاتی بسیار بسیار گسترده می باشد. از تحقیقات در بخش هواشناسی گرفته تا تحقیقات پزشکی. در واقع علم آمار، علم پیش بینی، توصیف و بررسی است. بنابراین در هر زمینه ای از علم، آمار نیز جایگاهی دارد. بجز کسانی که قصد تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی را دارند، بیشتر فارغ التحصیلان مقاطع ارشد و دکتری رشته آمار، بصورت همکار در بخش های تحقیقاتی همچون مراکز بیمارستانی با کارشناسان سایر رشته ها اقدام به فعالیت میکنند.

 

موضوع پایان نامه ارشد آمار زیستی

در این بخش فهرست موضوع پایان نامه  آمار زیستی مقطع کارشناسی ارشد که در سال های اخیر در دانشگاه های معتبر کار شده اند، گردآوری شده است. این فهرست جهت کمک به دانشجویان برای بررسی و اطلاع از موضوعاتی که در سال های اخیر بیشتر مورد توجه پژوهشگران و اساتید دانشگاه های کشور است، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. با بررسی این موضوعات شما می توانید چند موضوعی که فکر می کنید بیشتر با علایق و توانایی های شما همخوانی دارد را انتخاب و سپس با تهیه کردن متن پایان نامه های مربوط به این موضوعات از طریق کتابخانه های دانشگاه ها به مطالعه دقیق تر موضوعات پرداخته و با بررسی شکاف های موجود در آن ها موضوعات جدیدتری برای کار پژوهشی و پایان نامه خود انتخاب کنید.

 

 

موضوعات پایان نامه ارشد آمار زیستی

 • بررسی اعتبار نشانگرهای زیستی جانشین در تشخیص های پزشکی به روش بیزی
 • مدل مرگ ومیر افزایشی کاربرد آن در ارزیابی بیماران مبتلا به سرطان سارکوم بافت نرم اندام
 • کاربرد مدل های رگرسیونی آمیخته در مدل بندی مدت زمان اقامت بیماران در بیمارستان‌های دولتی کشور
 • نظریه سیستم‌های بس ذره‌ایی در فضای ناجابجا گر
 • تحلیل پاسخهای رسته‌ای رتبه‌ای در مطالعات طولی و کاربرد آن در تاثیر پماد کورتیکوستروئید در پیشگیری از درماتیت حاد ناشی از پرتو درمانی در مبتلایان به سرطان پستان
 • بررسی عامل شکل پروتون با استفاده از داده‌های جدید آزمایشگاهی
 • طبقه بندی نادرست در رگرسیون لجستیک با کوواریت گسسته و کاربرد آن در دیابت بارداری
 • بررسی علل شایع مرگ و میر شهرستان تهران در تیر ماه سال 1376
 • مدل‌های معادله‌ی ساختاری و کاربرد آن در داده‌های پزشکی
 • تحلیل ژنوم ویروسی با استفاده از مدل‌بندی زنجیر مارکوف
 • تحلیل بیزی داده‌های دو متغیره ترتیبی نامتقارن و کاربرد آن در پزشکی
 • مدل رگرسیون کلاس پنهان چند سطحی با متغیرهای پیش بین پنهان و کاربرد آن در پزشکی و اپیدمیولوژی
 • آنالیز بقاء دو متغیره طولانی مدت با مدل شکنندگی همبسته
 • مدل های آمیخته متناهی برای مدل بندی سطح ایمنی زایی ناشی از واکسن
 • کاربرد طرح بهینه در تعیین پارامتر مدل دوز پاسخ مناسب و برآورد میانه دوز موثر
 • مدل‌داده‌های فضائی زمانی میزان‌ها در الگوی جغرافیایی بیماری‌سل‌
 • به‌کارگیری مدل رگرسیونی شبه پارامتری تک شاخصی دو بخشی برای برآورد هزینه‌های بیماری‌های عملکردی دستگاه گوارش
 • مقایسه دو روش تحلیل تشخیصی رسته ای نزدیک ترین همسایگی و درخت رده بندی برای مواجهه یا عدم مواجهه مصدومین شیمیایی گاز خردل سردشت – ایران
 • روش‌های جانهی در داده‌های چند شکلی تک نوکلئوتیدی(SNP) گم‌شده به صورت غیرتصادفی

 

 

واحدهای درسی ارشد آمار زیستی

تعداد کل واحدهای دوره ارشد آمارزیستی ۳۲ واحد بوده که دروس تخصصی اجباری۲۰ واحد

دروس تخصصی اختیاری ۶ واحد و پایان‌ نامه ۶ واحد است.

 

 

دانشگاههایی که ارشد آمار زیستی دارند

 

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
دانشگاه علوم پزشکی اهواز
دانشگاه علوم پزشکی اراک
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
دانشگاه علوم پزشکی کرمان
دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه علوم پزشکی شیراز
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی مازندران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد
دانشگاه علوم پزشکی همدان
دانشگاه علوم پزشکی تبریز

 

 

 

کارشناسی چه رشته هایی می توانند در آزمون ارشد رشته آمارزیستی شرکت کنند؟

 

همه کارشناسی‌ های علوم پزشکی

کارشناس آمار

ریاضی، علوم کامپیوتر

دکتری عمومی گروه پزشکی و دکتری حرفه‌ ای دامپزشکی

 

 

منابع آزمون کارشناسی ارشد رشته آمارزیستی

 

 • ریاضی عمومی

-کتاب حساب دیفرانسیل و انتگرال و هندسه تحلیلی – تالیف جرج توماس وراس فینی ترجمه مهدی بهزاد، سیامک کاظمی و علی کافی، انتشارات مرکز نشر دانشگاهی

 

 • آمار ریاضی و احتمال

آمار و احتمال مقدماتی- تالیف دکتر جواد بهبودیان انتشارات آستان مقدس رضوی

آمار ریاضی – تالیف دکتر جواد بهبودیان انتشارات امیرکبیر

آمار ریاضی- تالیف جان فروند – ترجمه عمیدی و وحیدی- انتشارات مرکز نشر پیش دانشگاهی

 

 • روشهای آماری (شامل طرح آزمایشها، رگرسیون، نمونه گیری و آمار ناپارامتری)

آمار ناپارامتری- تالیف دکتر جواد بهبودیان – انتشارات دانشگاه شیراز

رگرسیون خطی- تالیف عبدالرضا بازرگان لاری- انتشارات دانشگاه شیراز

روشهای نمونه گیری 1 و 2- تالیف دکتر علی عمیدی- انتشارات آزمایشی متون درسی پیام نور

طرح و تحلیل آزمایشها- تالیف مونتگمری – انتشارات دانشگاه تهران

روشهای آماری و شاخصهای بهداشتی دکتر کاظم محمد و دکتر ملک افضلی

 

 

آمار زیستی
پکیج ویدئویی جامع درس و نکته آمادگی کارشناسی ارشد پزشکی
80%
تخفیف

پکیج جامع درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

 پکیج آموزشی حل تشریحی سوالات زبان عمومی وزارت بهداشت امروزه با توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد افراد خواهان ورود…

17
73,000 تومان
پکیج ویدئویی حل تشریحی آزمون کارشناسی ارشد آمارزیستی
80%
تخفیف

پکیج حل تشریحی آزمون ارشدآمار زیستی

 پکیج آموزشی حل تشریحی سوالات دفترچه ارشد آمار زیستی  امروزه با توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد افراد خواهان ورود…

223
54,600 تومان
حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی
80%
تخفیف

حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی

در این دوره آموزشی می توانید به صورت تشریحی با روش حل دفترچه سوالات ارشد بهداشت محیط که توسط اساتید و رتبه برترهای دانشگاهی تدریس می شود آشنا شوید.

200
26,000 تومان

درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

این ویدئوی آموزشی به بررسی نکات کنکوری از سال 92 تا 97 پرداخته که شامل Reading, Grammar, Vocabulary می شود و به حل تشرحی گلچینی از سوالات این 5سال پرداخته است تا داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند بتوانند به صورت تشریحی با حل سوالات کنکور زبان عمومی آشنا شوند و درصد قبولی خود را در این درس بالا ببرند.

144
165,000 تومان