معرفی رشته ارشد علوم تشریحی

رشته علوم تشریحی یا آناتومی که از مهم‌ترین رشته‌های علوم پایه است، به مطالعه ساختمان بدن انسان می‌پردازد و دارای سه زیرمجموعه است :

۱- کالبدشناسی ( آناتومی )

۲- بافت‌شناسی

۳- جنین‌شناسی

رشته علوم تشریحی از قدیمی‌ترین رشته‌های علوم پایه پزشکی است و تشریح جسد به‌عنوان بخش مهمی از آموزش پزشکی در این رشته مطرح است. با پیشرفت تکنولوژی و استفاده از ابزارهایی نظیر میکروسکوپ نوری و به دنبال آن میکروسکوپ الکترونی و تکنیک‌های پیشرفته‌ای نظیر هیستوشیمی، سیتوشیمی، اتورادیوگرافی،کشت سلولی و مهندسی بافت، زمینه مطالعه ساختار و فراساختار فراهم‌شده و دامنه علم تشریح به بافت‌شناسی و زیست‌شناسی سلولی و ملکولی گسترش پیداکرده است. با استفاده از ابزارها و روش‌هایی که اشاره شد، زمینه‌های مطالعه رشد و تکامل در گونه‌ها فراهم‌شده که موجب گسترش این شاخه علمی به زیرشاخه جنین‌شناسی و تشریح مقایسه‌ای و آناتومی کاربردی و آناتومی بالینی شده است .

رشته علوم تشریحی یکی از رشته هایی است که سایر شاخه‌های علوم پایه پزشکی به‌مرور از این رشته نشئت‌گرفته‌اند و در دو ده اخیر با ظهور علم آموزش پزشکی این رشته دچار تحول چشمگیری شده است. از طرفی شاخه کالبدشناسی این رشته بنا بر اصول آموزش پزشکی (Medical Education) از صورت تشریحی محض خارج و به‌صورت کاربردی و بالینی و عملی (Functional) تغییر کرده است و از طرف دیگر درس‌های بیولوژی سلولی و تکنیک‌هایی از قبیل الکترون میکروسکوپی، کشت سلولی، مورفومتری و هیستوشیمی به این رشته اضافه شد و پهنه این علم را گسترش داده است.

 

 

کارشناسی ارشد علوم تشریحی وزارت بهداشت

کارشناسی ارشد علوم تشریحی (ناپیوسته ) به دوره ای اطلاق می شود که تحصیلات بالاتر از کارشناسی را در بر می گیرد و اولین مقطع تحصیلی پس از کارشناسی می باشد . هدف از ایجاد آن تربیت افرادی لایق ، متعهد و کاردان می باشد که بتوانند برمبانی علوم تشریحی (آناتومی ، بافت شناسی و جنین شناسی ) متون علمی موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق درعلوم و بدست آوردن کارایی و لیاقت موجود احاطه یافته در اثر آشنایی با روشهای پیشرفته تحقیق در علوم و بدست آوردن کارایی و لیاقت و مهارت علمی و عملی لازم را به گونه ای کسب کنند که به خوبی بتوانند به تعلیم در این رشته پرداخته ، از مقالات علمی و تحقیقات علوم تشریحی و علوم وابسته در جهت پیشبرد مرزهای دانش و کمک به ایجاد روح علمی در جامعه استفاده نمایند.

 

فرصت های شغلی ارشد علوم تشریحی

 

• تشریح جسد و شناخت واریاسیونهای طبیعی کالبد انسان
• تهیه لامهای میکروسکوپی (بافت شناسي – جنين شناسي)
• فعالیتهای پژوهشی در زمینه علوم تشریحی
• تدريس دروس عملي كالبدشناسي، بافت‌شناسي و جنين شناسي.
• فیکس کردن جسد و نگهداری از اجساد و اعضاء فیکس شده
• فعالیت در پزشکی قانونی
• فعالیت در شرکت‌های مرتبط با صنایع ساخت وسایل کمک‌آموزشی آناتومی نظیر مولاژ، پلاستینشن، 3D printing و نرم‌افزارهای آموزشی رشته آناتومی.

 

واحد های درسی ارشد علوم تشریحی

تعداد کل واحدهای ارشد رشته علوم تشریحی ۳۲ واحد بوده که دروس اختصاصی اجباری ۲۴ واحد، دروس اختصاصی اختیاری ۲ واحد، پایان نامه ۶ واحد است.

 

 

دانشگاه های پذیرنده ارشد علوم تشریحی

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی اهواز

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

دانشگاه علوم پزشکی اراک

دانشگاه علوم پزشکی اردبیل

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی ایلام

دانشگاه علوم پزشکی سمنان

دانشگاه علوم پزشکی بابل

دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

دانشگاه علوم پزشکی تربیت مدرس

دانشگاه علوم پزشکی لرستان

دانشگاه علوم پزشکی مازندران

دانشگاه علوم پزشکی گیلان

دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

دانشگاه علوم پزشکی یزد

دانشگاه علوم پزشکی همدان

دانشگاه علوم پزشکی قزوین

 

 

منابع کارشناسی ارشد علوم تشریحی

 

1- درس تشریح عمومی:

Gray’s Anatomy
کلیات آناتومی ( آناتومی عمومی به همراه آزمون)
و تمامی کتاب‌های ترجمه فارسی آناتومی گری که با مرجع انگلیسی آن مطابقت داشته باشند.

2- درس بافت‌شناسی:

بافت‌شناسی پایه جان کوئیرا
بافت‌شناسی سلیمانی راد
بافت‌شناسی دهان و دندان – Tenkate آخرین چاپ

3- درس زیست‌شناسی سلولی:

زیست‌شناسی سلولی مولکولی لودیش – جلد اول
زیست‌شناسی سلولی مولکولی لودیش – جلد دوم
چکیده و نکات کلیدی زیست‌شناسی سلولی مولکولی و ضروریات مهندسی ژنتیک
مجموعه سوالات طبقه بندی شده زیست‌شناسی سلولی، مولکولی و مهندسی ژنتیک

4- درس جنین‌شناسی:

جنین‌شناسی لانگمن
جنین‌شناسی مور
Langman’s Medical Embryology

ضرایب و دروس ضرائب آزمون کارشناسی ارشد علوم تشریحی

تشریح عمومی ضریب4

بافت شناسی ضریب3

زیست شناسی سلولی ضریب 2

جنین شناسی ضریب 3

زبان عمومی ضریب 2

 

 

درآمد فارغ‌التحصیلان رشته علوم تشریحی

بسته به فعالیت در حوزه کاری، درآمد شما از رشته علوم تشریحی می‌تواند متفاوت باشد. اگر در بخش آموزشی این رشته مشغول شوید در چارچوب دانشگاه و فعالیت آموزشی شما، درآمدتان مقدار مشخصی خواهد بود. اما اگر به درآمد و چالش بیشتری علاقه‌مند هستید می‌توانید درزمینهٔ طراحی و ساخت لوازم و وسایل آناتومی مشغول شوید.

در صورت فعالیت در حوزه پژوهشی این رشته اگر در واحد تحقیقات یک سازمان دولتی مشغول به کار باشید، طبق مقررات بر اساس قانون خدمات کشوری که به‌صورت یکپارچه در دستگاه‌های دولتی اجرا می‌شود، حقوق و مزایا دریافت خواهید کرد.

اگر که به‌عنوان پژوهشگر دریکی از مراکز تحقیقاتی و یا پژوهشکده‌ها مشغول شوید، بر اساس دستورالعمل‌ها و قوانین داخلی آنجا حقوق دریافت می‌کنید.
درنهایت اگر به تحقیق و پژوهش و سرکار داشتن با میکروسکوپ و انواع ابزارهای بافت و سلول‌شناسی، جمع‌آوری اطلاعات مختلف درباره بدن انسان و نتیجه‌گیری از آن‌ها علاقه‌مند هستید می‌توانید رشته علوم تشریحی یا آناتومی را برای ادامه تحصیل انتخاب کنید و مطمئن باشید در صورت علاقه‌مندی و داشتن مهارت در هر رشته به‌طور حتم به درآمد دلخواه خود خواهید رسید.

 

رشته های مجاز برای شرکت در کنکور کارشناسی ارشد علوم تشریحی 

برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد علوم تشریحی لازم است که مدرک کارشناسی شما در رشته های زیر باشد

علوم تشریحی، زیست شناسی (کلیه گرایش ها) ، اعضای مصنوعی و وسایل کمکی ، کاردرمانی ، تکنولوژی پرتودرمانی ، رادیولوژی ، پرستاری ، هوشبری ، علوم آزمایشگاهی ، بهداشت عمومی ، فوریتهای پزشکی ، باستان شناسی ، بافت شناسی ، فیزیوتراپی، ارتوپدی فنی ، گفتار درمانی ، تکنولوزی پرتوشناسی ، شنوایی شناسی ، مامایی ، بینایی سنجی ، اتاق عمل ، علوم تغذیه ، مهندسی پزشکی ، تربیت بدنی و علوم ورزشی کلیه گرایش ها

 

برای شرکت در کنکور ارشد علوم تشریحی از کجا شروع کنم ؟

یکی از مهم ترین نکاتی که هر دانشجو برای انتخاب رشته خود باید در نظر بگیرد داشتن اطلاعات کافی درباره آن رشته می باشد .موسسه هیپوفیز برای دسترسی راحت تر دانشجویان به این اطلاعات آن ها را جمع آوری کرده و در این صفحه قرار داده است .اگر شما مدرک کارشناسی ارشد برای پذیرش در رشته علوم تشریحی را دارید و تصمیم گرفتید در کنکور ارشد این رشته شرکت کنید پیشنهاد می کنم ابتدا مقاله آشنایی با رشته علوم تشریحی را مطالعه کنید تا بتوانید اطلاعات کامل درباره رشته خود و محیط های کاری و آینده تحصیلی و شغلی خود بدست آوردید.

در مرحله بعد باید اطلاعات مربوط به شرایط پذیریش و قبولی در آن رشته را که از طرف وزارت بهداشت مشخص شده است را مشاهده کنید این اطلاعات که شامل منابع مدارک ظرفیت و ضریب رشته شما می باشد را می توانید در مقاله ظرفیت و منابع ارشد علوم تشریحی مشاهده کنید .

در بخش اخبار هیپوفیز هم می توانید تقویم آموزشی کنکور علوم پزشکی را مشاهده کنید و با توجه به زمان باقی مانده برای شرکت در کنکور برنامه ریزی لازم را برای مطالعه دروس انجام دهید.

 

یکی از روش هایی که می تواند درصد قبولی شما را در کنکور ارشد علوم تشریحی بالا ببرد مشاهده نمونه سوالات کنکور سال گذشته است که می تواند به شما کمک کند با نمونه سوالات کنکور آشنا شوید .اما یکی از مشکلاتی که دانشجویان در این بخش دارند این است که در پاسخ نامه کنکور فقط کلید سوالات نوشته شده و منبعی که بتواند روش کامل حل سوالات را توضیح بدهد وجود ندارد.برای حل این مشکل موسسه هیپوفیز با همکاری دانشجویان رتبه برتر دانشگاه تهران و بهشتی دوره های ویدیویی حل سوالات کنکور ارشد علوم تشریحی را آماده کرده است تا دانشجویان در سراسر کشور بتوانند به صورت تشریحی با حل سوالات کنکور آشنا شوند و درصد موفقیت خود را در کنکور بالا ببرند.

 

[su_button target=”blank” style=”soft” background=”#d0a9ed” color=”#000000″ size=”9″ wide=”yes” center=”yes” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]دوره های آموزشی [/su_button]

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است