معرفی ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی

از سال 1395 رشته جدیدی در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته وزارت بهداشت تحت عنوان ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی تصویب گردید. همزمان با تصویب این رشته، کارشناسی ارشد تصویربرداری تشدید مغناطیسی (ام آر آی) که تا سال 94 در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش دانشجو داشت از لیست رشته های وزارت بهداشت حذف شد. به بیان دیگر کارشناسی ارشد ام آر آی حذف شد و بجای آن رشته ای با جامعیت بیشتر در زمینه تصویربرداری پزشکی راه اندازی شد.

در این رشته به بررسی فیزیک پدیده های پایه و منشا ایجاد تصویر در مدالیته های مختلف تصویربرداری پرداخته می شود. بررسی تاثیر پارامترهای فیزیکی مختلف روی خروجی سیستم های تصویربرداری پزشکی، پردازش تصویر، پردازش سیگنال، کنترل کیفی سیستم های تصویربرداری پزشکی نیز از دیگر زمینه های مطالعاتی در این رشته می باشد. در مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی می توان روی سیستم های تصویربرداری اشعه ایکس (رادیولوژی، سی تی اسکن و فلوروسکپی)، پزشکی هسته ای (دوربین گاما، اسپکت، پت اسکن)، تصویربرداری اولتراسوند ، تصویربرداری تشدید مغناطیسی (ام آر آی) و سایر سیستم های مشابه کار کرد.

 

آیا ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی همان کارشناسی ارشد رادیولوژی می باشد؟

پاسخ به این سوال با قطعیت تمام خیر می باشد. این رشته با نگاه مهندسی و فیزیکی به سیستم های تصویربرداری پزشکی، سعی در بهبود پروتوکل های تصویربرداری موجود و بهینه سازی سیستم های مرسوم دارد. به بیان ساده تر انتظار داشتن یک شغل مشابه با تکنسین های رادیولوژی با ادامه تحصیل در مقطع ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی امری غیر معقول می باشد. اما لازم است این نکته را ذکر کنیم که ادامه تحصیل در این رشته برای داوطلبان با پایه کارشناسی رادیولوژی امری ساده تر می باشد که علت آن منابع انتخاب شده و ضرایب موجود در آزمون ورودی کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی است.

 

گرایش های ارشد رشته فناوری تصویربرداری پزشکی

تصویر برداری تشدید مغناطیسی ( MRI )
سونوگرافی یا همان تصویربرداری با استفاده از امواج فراصوت (Ultrasound)
تصویربرداری پزشکی هسته ای
تصویربرداری با استفاده از تجهیزات اپتیکی و لیزر
تصویربرداری CT یا همان توموگرافی کامپیوتری
پردازش تصویر و رادیوبیولوژی

 

 

دروس و ضرایب دروس کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری

فیزیک عمومی ضریب 2

ریاضی عمومی ضریب 2

فیزیک هسته ای و اتمی ضریب 2

فیزیک پرتوشناسی تشخیصی ضریب2

تکنیک های تصویربرداری پزشکی ضریب1

فیزیولوژی ضریب 1

آناتومی ضریب 1

زبان عمومی ضریب 2

 

 

مدارک مورد پذیرش برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد فناوری تصویر برداری

كارشناســـی رشـــته های فیزیـــك (کلیه گرایش ها)
تكنولـــوژی پرتوشناسی
تكنولوژی پزشكی هسته ای
تکنولوژی پرتو درمـانی
مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک
مهندسی هسته ای

 

 

تفاوت رشته ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی و فیزیک پزشکی

از سال ۱۳۹۵ در سازمان سنجش پزشکی تصمیم گرفته شد که رشته MRI حذف و رشته جامع تر به نام رشته فناوری تصویربرداری پزشکی جایگزین آن شود. در واقع این رشته ادامه راه دانشجویان رادیولوژی است. فارغ التحصیلان رشته رادیولوژی با مدالیته های مختلف تصویربرداری آشنا هستند و برای تکمیل علم و مهارت خود در تصویربرداری، وارد مقطع کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی می شوند.گرایش های فیزیک پزشکی و فناوری تصویربرداری پزشکی مشابه هم هستند با این تفاوت که در رشته فیزیک پزشکی گرایش رادیوتراپی اضافه بر گرایش های فناوری تصویربرداری پزشکی دیده می شود.

اما علی رغم یکسان بودن عنوان اکثر گرایش ها، دانشجویان تصویربرداری پزشکی معمولاً advance یا پیشرفته مدالیته های مختلف تصویربرداری را آموزش می‌بینند. پس اگر فردی مثلاً با گرایش فیزیک وارد ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی شود، باید علم و زمینه خود را در مفاهیم پایه مدالیته های مختلف تصویربرداری ارتقا دهد و بتواند با دانشجویانی با بیس رادیولوژی هم سطح شود.

 

دانشگاه های پذیرنده کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی تهران
دانشگاه علوم پزشکی ایران
دانشگاه علوم پزشکی مشهد

 

بازارکار و آینده شغلی رشته فناوری تصوربرداری پزشکی

آینده شغلی دانشجویان تا حد زیادی به علم و مهارت کسب شده در طی گذراندن پایان نامه وابسته است و با توجه به آن، دانشجو می تواند در یکی از حیطه های زیر مشغول به کار شود:
• انجام تکنیک های تصویربرداری در مراکز درمانی
• بررسی و تحلیل روشهای جدید تصویربرداری و بررسی نقاط مثبت و منفی هر روش
• کالیبراسیون و کنترل کیفی سیستم های تصویربرداری در مراکز درمانی
• بررسی و انتخاب بهترین پروتکل تصویربرداری به منظور کاهش خطا و آرتیفکت های مختلف
• فعالیت در حوزه آموزش در دانشگاهها و بیمارستان ها
• پژوهش بر روی تکنیک های مختلف تصویربرداری و انجام پروژه های تحقیقاتی

 

کارنامه پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد رشته فناوری تصویربرداری پزشکی

تعداد واحد درسی که در طول ترم های کارشناسی ارشد رشته فناوری تصویربرداری پزشکی بایستی گذراند؟
تعداد واحدهای درسی این رشته در مقطع کارشناسی ارشد 32 واحد است. دروس اختصاصی اجباری 19 واحد؛ دروس اختصاصی اختیاری 7 واحد؛ پایان نامه 6 واحد. بسته به اینکه در کارشناسی پایه تحصیل چه رشته ای بوده است در ترم اول برای دانشجویان دروس متفاوتی ارائه می شود.

 

پکیج ویدئویی جامع درس و نکته آمادگی کارشناسی ارشد پزشکی
80%
تخفیف

پکیج جامع درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

 پکیج آموزشی حل تشریحی سوالات زبان عمومی وزارت بهداشت امروزه با توسعه تحصیلات تکمیلی و افزایش تعداد افراد خواهان ورود…

17
73,000 تومان
پکیج ویدئویی حل تشریحی آزمون کارشناسی ارشد فناوری تصویربرداری پزشکی
80%
تخفیف

پکیج حل تشریحی آزمون ارشد فناوری تصویر برداری

در این دوره آموزشی می توانید به صورت تشریحی با روش حل دفترچه سوالات ارشد فناوری تصویر برداری پزشکی که توسط اساتید و رتبه برترهای دانشگاهی تدریس می شود آشنا شوید.

200
64,000 تومان
حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی
80%
تخفیف

حل تشریحی 4 دوره آزمون زبان ارشد پزشکی

در این دوره آموزشی می توانید به صورت تشریحی با روش حل دفترچه سوالات ارشد بهداشت محیط که توسط اساتید و رتبه برترهای دانشگاهی تدریس می شود آشنا شوید.

200
26,000 تومان

درس و نکته زبان ارشد وزارت بهداشت

این ویدئوی آموزشی به بررسی نکات کنکوری از سال 92 تا 97 پرداخته که شامل Reading, Grammar, Vocabulary می شود و به حل تشرحی گلچینی از سوالات این 5سال پرداخته است تا داوطلبانی که قصد شرکت در کنکور ارشد را دارند بتوانند به صورت تشریحی با حل سوالات کنکور زبان عمومی آشنا شوند و درصد قبولی خود را در این درس بالا ببرند.

144
165,000 تومان