ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی از رشته های پر طرفدار در حیطه پزشکی می باشد و جهت تولید مواد اولیه پزشکی در ابعاد نانو که یک میلیاردم متراست و اتمها را درکنارهم میگذارد،
نانوتكنولوژي از آنجا که به موضوعاتي در مقياس هم اندازه با ويروسها و ساير عوامل بيماري زا مي پردازد، پتانسيل بالايي را نیز براي شناسايي و ريشه كني عوامل بيماري زا دارد. همچنین فناوری نانو امكان استفاده از سيستم هاي آزاد كننده داروئي را كه بتواند به طور طولاني مدت فعال باقي بماند، فراهم مي كند. طراحي سيستمهاي آزاد كننده مواد دارويي، يك آرزوي و روياي هميشگي محققان براي سيستمهاي رها كننده داروها، مواد مغذي و پروبيوتيك ها مي باشد.
تحلیل گران بر این باورند که فناوری نانو ، فناوری زیستی (Biotechnology) و فناوری اطلاعات (IT) سه قلمرو علمی هستند که انقلاب سوم صنعتی را شکل می دهند.

کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی به محققان این امکان را می‌دهد تا اطلاعات خود را درباره سلولها یعنی اصلی‌ترین بخش سازنده بدن جانداران به بهترین وجه کامل سازند.

این رشته در دنیا یک رشته بسیار جذاب و نوین است و ورود علم نانو به عرصه پزشکی، یکی از اصلی ترین دغدغه های متخصصان علم نانو و پزشکی است

 

رشته های کارشناسی مجاز برای ورود به ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

کلیه کارشناسی های علوم پزشکی، کارشناسی مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی برق بیوالکتریک، فیزیک (محض و کاربردی)، شیمی (محض و کاربردی)، زیست شناسی، مهندسی صنایع شیمیایی، مهندسی پزشکی، مهندسی صنایع غذایی، مهندسی کشاورزی، داروسازی، دکترای عمومی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی، دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی

 

برنامه درسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی و تعداد واحدها :

تعداد کل واحدها 32 واحد

دروس تخصصی اجباری 22 واحد

دروس تخصصی اختیاری4 واحد

پایان نامه 6 واحد

 

دانشگاه هایی پذیرنده کارشناسی ارشد نانوتکنولوژی پزشکی 

 

دانشگاه علوم پزشکی تهران

دانشگاه علوم پزشکی ایران

دانشگاه علوم پزشکی تبریز

دانشگاه علوم پزشکی زنجان

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

دانشگاه علوم پزشکی شیراز

دانشگاه علوم پزشکی شاهرود

دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم دارویی

 

دروس امتحانی و ضرایب ارشد نانوتکنولوژی پزشکی 

بیوشیمی ضریب 2

شیمی ضریب 2

فیزیولوژی ضریب 1

مقدمه ای بر نانوتکنولوژی ضریب 3

بیوفیزیک ضریب 2

زیست شناسی سلولی و مولکولی ضریب2

زبان عمومی ضریب2

 

دروس امتحانی و منابع آزمون ارشد نانوتکنولوژی پزشکی

 

1- بیوشیمی

کتاب Principles of Biochemistry
کتاب Text book of Biochemistry-Lehninger
کتاب Biochemistry-Devlin
استفاده از کتب فارسی تألیفی که سرفصل آنها متناسب با رفرنس‌های فوق باشد بلامانع است.

 

2- شیمی

شیمی عمومی-چارلز مورتیمر

 

3- زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

آخرین ویرایش Molecular cell biology-H. Lodish

 

4- فیزیولوژی

فیزیولوژی گایتون

 

5- بیوفیزیک

مبانی بیوفیزیک-محمدرضا حسین دخت جمشیدخان چمنی، سال ۸۱ – ناشر دانشگاه فردوسی مشهد

 

6- مقدمه ای بر نانوتکنولوژی

نانوفناوری پزشکی-رضایت، امانی، فریدی و سرکار؛ انتشارات دانشگاه آزاد؛ سال ۱۳۹۲

 

بازار کار و آینده شغلی رشته ارشد نانوفناوری پزشکی

بازار کار نانو تکنولوژی پزشکی در زمینه های پژوهشی، آموزشی، تولیدی و خدماتی می باشد. در زمینه های پژوهشی، فارغ التحصیلان ارشد نانوتکنولوژی می توانند به طراحي پروژه‌هاي تحقيقاتي، مراکز تحقیقاتی داروسازی و روش هاي تشخيص بيماري، انجام فعاليت هاي اجرايي در خصوص دستيابي به اهداف پژوهشي در سطح آزمايشگاهي، معرفي محصولات جديد دارويي – بهداشتي با استفاده از فناوري و محصولات نانو در بخش مواد و يا بهبود روش ها بپردازند.
بازار کار نانوتکنولوژی پزشکی در زمینه های آموزشی، آموزش های عملی و برگزاری کلاس ها و کارگاه ها برای دانش آموختگان این رشته می باشد.
در حوزه تولیدی و خدماتی، بازار کار نانو تکنولوژی پزشکی در شرکت های دارویی و در خطوط تولیدی محصولات نانو می باشد. داوطلبان ارشد نانوتکنولوژی پس از فارغ التحصیلی حتی می توانند از طریق ارتباط با صنعت و پشتوانه مالی به تولید محصولات نانوپزشکی بپردازند.
در نهایت باید عنوان کرد که بازار کار مشخصی برای این رشته وجود ندارد، چرا که به طور کامل جایگاه کاربردی – بالینی – صنعتی آن هنوز تعریف نشده است. بیشترین کاربرد بازار کار نانو تکنولوژی پزشکی در دفتر تحقیقات و توسعه شرکت های دانش بنیان است.

 

نانوتکنولوژی دارویی

نانوفناوری دارویی از موضوعات بین رشته ای است که دانش آموختگان آن با آشنایی با اصول و مبانی پزشکی، بیولوژی، داروسازی، فیزیک، شیمی، بیوشیمی، ژنتیک، ایمنی شناسی و سم شناسی، همچنین با آشنایی با نانوساختارها، نانوحس گرهای زیستی، نانوماشینها، نانوذرات و نانوبیوترکیبها، در مدلسازی، طراحی و تولید نانوداروها و نانومواد فعالیت می کنند.
در ده سال آینده ضمن ارتقا موقعیت جهانی فعلی در زمینه های فناوریهای نانو، کشور در زمینه تولید نانوداروها و نانومواد دارویی به خودکفایی خواهد رسید.
با ایجاد این رشته و تربیت متخصصین مربوطه، نیازهای جامعه آموزشی، پژوهشی و صنعتی مرتبط با آن با توجه به سیاستهای کلان کشور در زمینه خودکفایی در تولید محصولات نانوزیست فناوری مرتفع و کشور ما گامی دیگر در جهت احیاء جنبش نرم افزاری خود در تولید دانش و به کارگیری آن در حوزه نانوبیو برخواهد داشت.

 

جایگاه شغلی دانش آموختگان نانوتکنولوژی دارویی

– نانو علمی است که کاملاً بین رشته ای و با ارزش است و تقریباً در ابتدای راه می باشد؛ پس:
• در یک شرکت دارویی در هر زمینه (مثل طراحی یا اصلاح فرمولاسیون های دارویی، آرایشی بهداشتی برای افزایش اثربخشی و کاهش عوارض جانبی، بررسی و آنالیز تاثیرات بیولوژیک نانوتکنولوژی، توسعه دارورسانی از طریق پوست، ریه، چشم، گوش و…) می توانید نقش پررنگی داشته باشید.
• با تمامی تخصص های داروسازی میتوانید همکاری داشته باشید و نانو رو وارد آن تخصص ها کنید.
• با سایر رشته ها از جمله پزشکی و دندان پزشکی میتوانید همکاری خیلی نزدیکی برای تولید محصولات نانو داشته باشید.
• می توانید با تحقیق و پژوهش به توسعه و کنترل محصولات نانوتکنولوژی مثل: نانوبیومواد و نانوپارتیكل ها (مثل پلیمرهای طبیعی و صناعی نظیر دندریمرها و نانولیپوزم ها و …)، نانوبیوداروها (مثل نانوداروهای ژنی، پپتیدی، پروتئینی و …)، نانوبیوكیت های تشخیصی، نانوبیوسنسورها، نانوبیوماشین های تشخیصی یا درمانی، نانوبیوفیلترها بپردازید.

 

تفاوت نانوتکنولوژی پزشکی و نانوتکنولوژی دارویی:

با توجه به توضیحاتی که در قسمت های قبل داده شد نانوتکنولوژی پزشکی در حیطه پزشکی و بالینی فعالیت دارد درحالیکه نانوتکنولوژی دارویی روی طراحي سيستمهاي آزاد كننده مواد دارويي، سيستمهاي رها كننده داروها، مواد مغذي و پروبيوتيك ها نقش خود را ایفا میکند. البته لازم به ذکر است که مرز و حد مشخصی برای فعالیت کاری و علمی این دو رشته وجود ندارد.

 

 

[su_button target=”blank” style=”soft” background=”#d0a9ed” color=”#000000″ size=”9″ wide=”yes” center=”yes” text_shadow=”0px 0px 0px #000000″]دوره های آموزشی [/su_button]

فهرست
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است