انتقالی دانشگاه پیام نور


بدون اغراق یکی از آسان ترین روش های ورود به دانشگاه، از طریق پیام نور است. این دانشگاه هر ساله با دو روش با آزمون و بدون آزمون در رشته ها و مقاطع تحصیلی مختلف، تعداد زیادی دانشجو را پذیرش می کند.

بسیاری از افرادی که به دلیل افزایش سن تمایلی به شرکت در کنکور را ندارند، به سراغ این دانشگاه می آیند تا بتوانند به تحصیل خود در رشته دلخواهشان بپردازند. به همین دلیل است که میانگین سن دانشجویان در این دانشگاه ها تقریبا نسبت به دیگر دانشگاه ها بالاتر است.

در این مطلب می خواهیم به یکی از قوانینی که برخی از دانشجویان در طول تحصیل با آن رو به رو هستند، صحبت کرده و شرایط آن را بررسی کنیم.

نقل و انتقالات در دانشگاه پیام نور

هر ساله دانشجویانی که وارد دانشگاه های مختلف می شوند، به دلایل متفاوتی تمایل دارند که برای گذراندن برخی از دروس خود، مکان تحصیلشان را تغییر دهند. دریافت انتقالی و مهمان شدن از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر، نیازمند رعایت شرایط و قوانین خاص است.

بنابراین اگر دانشجوی دانشگاه پیام نور هستید و قصد دارید در آینده نزدیک یا دور از دانشگاهی از این قوانین استفاده کنید، این مطلب می تواند به شما کمک کند.

تفاوت مهم مهمانی و انتقالی در چیست؟

مهمانی و انتقالی در دانشگاه پیام نور دارای شرایط خاصی است. این دو قانون تفاوت هایی با هم دارند که مهم ترین آن ها زمانی است که تحصیل او تمام شده و می خواهد مدرک خود را دریافت کند.

در فرایند انتقال، مدرک نهایی از دانشگاه مقصد به دانشجو داده می شود ولی در فرایند مهمان شدن این مدرک توسط دانشگاه مبدا به دانشجو ارائه می شود.

انتقالی دانشگاه پیام نور فراگیر

دانشگاه پیام نور در هر دو مقطع کارشناسی و ارشد دانشجو می پذیرد. به دوره های کارشناسی ارشد، در این دانشگاه فراگیر گفته می شود. این مقطع نیازمند طی کردن یک دوره کوتاه قبل از ورود به دانشگاه و پس از آن طی کردن یک آزمون جامع است.

فردی که در این آزمون نمره لازم را دریافت کند، می تواند وارد دانشگاه شده و دانشجوی دانشگاه پیام نور شود. دانشجویان کارشناسی ارشد می توانند بدون توجه به رشته تحصیلی خود در مقطع کارشناسی، رشته جدید خود را انتخاب کنند.

این دوره ها تا سال ۹۰ برای دانشجویان کارشناسی نیز وجود داشت اما پس از آن دانشجویان تنها بر اساس معدل یا کنکور سراسری می توانند وارد این دانشگاه شوند. انتقالی گرفتن در دوره های فراگیر پیام نور امکان پذیر نیست. این دانشجویان می توانند از شرایط مهمانی استفاده کنند که در ادامه به آن پرداخته ایم.

انتقالی از دانشگاه پیام نور به آزاد

بسیاری از دانشجویان تمایل دارند از دانشگاه پیام نور به دانشگاه آزاد بروند. این انتقال قابل انجام است اما در صورتی که هر دو دانشگاه شرایط انتقالی را داشته باشند. در این صورت، دانشجویان دانشگاه پیام نور حتی در ترم اول نیز می توانند با رعایت شرایط و قوانینی که وجود دارد، وارد دانشگاه آزاد شوند.

برای گرفتن انتقالی باید هر دو دانشگاه با انتقالی دانشجو موافقت کنند. دانشجویی که قصد گرفتن انتقالی را دارد، باید شرایط را در دانشگاهی که می خواهد وارد آن شود، بسنجد. میانگین معدل دانشجو نیز باید حداقل ۱۲ باشد. نمره ورودی دانشجو نیز مهم است که نباید از پایین ترین دانشجوی پذیرفته شده، کمتر باشد.

اگر معدل دانشجویی که در رشته علوم پایه تحصیل می کند، بالاتر از ۱۵ و دانشجویی که در رشته علوم انسانی تحصیل می کند، بالاتر از ۱۶ باشد، دیگر نیازی به مقایسه با نمره دیگر دانشجویان در دانشگاه مقصد نیست.

زمان انتقالی دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور برای انجام انتقالی دانشجویان معمولا یک تقویم آموزشی دارد که آن را هر سال در زمان معینی در سایت خود قرار می دهند. به طور کلی بیشترین زمانی که یک دانشجو برای گرفتن انتقالی دارد، ۶ ماه قبل از شروع ترم جدید تحصیلی است. در واقع دانشجو باید از ۶ ماه قبل از شروع کلاس ها، کار های خود را برای دریافت انتقالی آغاز کند.

انتقالی از دانشگاه پیام نور به دانشگاه دولتی

نکته ای که برای گرفتن انتقالی از دانشگاه پیام نور وجود دارد، این است که هیچ دانشجویی نمی تواند از یک دانشگاه پیام نور به دانشگاه دولتی که کلاس ها در آن به صورت حضوری برگزار می شود، منتقل شود.

دانشجویان پیام نور برای ورود به دانشگاه های دولتی می توانند فقط دانشگاه های نیمه حضوری و غیر دولتی را انتخاب کنند. البته باید شرایط لازم برای انتقالی را نیز داشته باشند.

آموزش گرفتن انتقالی از دانشگاه پیام نور

حال که با شرایط نقل و انتقال آشنا شدید، بهتر است در مورد نحوه انجام آن و مراحلی که برای گرفتن انتقالی نیاز است نیز صحبت کنیم. زمانی که ثبت نام نقل و انتقالات آغاز شده و از طریق سایت دانشگاه پیام نور اعلام شد، باید کارهای خود را برای دریافت انتقالی آغاز کنید.

دانشجو باید دلایل خود را برای دریافت انتقالی مشخص کند. پس از آن دانشگاه مقصد را پیدا کرده و مطمئن شود که رشته تحصیلی او در آن دانشگاه وجود دارد. اکنون باید نسبت به جلب موافقت هر دو دانشگاه مبدا و مقصد اقدام نماید.

دانشجو می تواند درخواست انتقالی خود را هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری اعلام کند. در روش حضوری، دانشجو باید به سراغ دانشگاهی برود که در آن تحصیل می کند.

افرادی که به صورت غیر حضوری اقدام به دریافت انتقالی می نمایند، باید با مراجعه به سایت دانشگاه پیام نور، درخواست خود را در بخش مربوطه ثبت کنند.

نکات تکمیلی

  • انتقالی در دانشگاه پیام نور تنها در مقاطع مشابه قابل انجام است. به عنوان مثال فردی که در دوره کارشناسی تحصیل می کند، می تواند انتقالی را یا در دوره کارشناسی یا در دوره کاردانی دریافت کند. این فرد نمی تواند انتقالی را برای مقطع کارشناسی ارشد دریافت کند.
  • در فرایند انتقال، تمام واحد هایی که دانشجو در دانشگاه مبدا گذرانده یا اخذ کرده، در نظر گرفته می شود. بنابراین نیازی به گذراندن دوباره دروس نخواهد بود.
  • هر دانشجو در تمام طول تحصیل خود تنها یکبار می تواند، انتقالی دریافت کند.

مهمان شدن در دانشگاه پیام نور

همانند انتقالی، دانشگاه پیام نور شرایط خاصی را برای دانشجویان مهمان نیز در نظر  گرفته است. هر دانشجو می تواند به دو طریق از قوانین مهمان شدن استفاده کند: دائم و موقت.

تیک دانشجویی که از مهمانی موقت استفاده می کند، تنها به ازای چند واحد یا ترم می تواند در دانشگاه مقصد تحصیل کند.

تیک دانشجویی که از مهمانی دائم استفاده می کند، می تواند تا پایان تحصیل خود در دانشگاه مقصد تحصیل کند. اما در نهایت مدرک خود را از دانشگاه مبدا دریافت خواهد کرد.

شرایط مهمان شدن در دانشگاه پیام نور

شرایطی که برای مهمان شدن در دانشگاه پیام نور وجود دارد، با شرایط انتقالی متفاوت است.

پونزدانشجو تنها در زمانی می تواند در دانشگاه دیگر مهمان شود که این شرایط را داشته باشد:

  • دانشجو اگر دختر باشد، باید شغل دائم او در محلی نزدیک به دانشجوی مقصد باشد.
  • اگر دانشجو سرپرستی نداشته باشد یا سرپرست او مشکلی داشته و فرد مسئول و کفیل خانواده باشد.
  • اگر دانشجو معلولیتی داشته باشد که بر روی تحصیل او تاثیر بگذارد.
  • در صورت تغییر محل شغل دانشجو یا همسرش، می توان با ارائه مدارک محکم از مهمانی استفاده کرد.
  • اگر دانشجو بخواهد از ناحیه ای بالاتر به پایین تر مهمان شود.
  • دانشجو نباید ترم آخر باشد.
  • دانشجو باید ۴۵ روز قبل از شروع ترم، درخواست مهمانی خود را ثبت نماید.

دریافت مهمانی پیام نور در مقطع کارشناسی ارشد

همانطور که در بالا عنوان شد، دانشجویانی که در مقاطع ارشد و دکتری تحصیل می کنند، نمی توانند از امکان انتقالی بهره مند باشند اما این افراد می توانند با رعایت قوانین از مهمانی دائم یا موقت استفاده کنند. این دانشجویان می توانند تقریبا نیمی از واحدهای خود را به صورت مهمان در دانشگاه دیگر بگذرانند.

دانشجویان ارشد می توانند حتی در دانشگاه های دولتی یا غیر دولتی نیز به صورت مهمان مشغول به تحصیل شوند.

البته دانشجو نمی تواند برای واحد هایی که در مرکز دانشگاه برگزار می شود، در دانشگاه های دولتی مهمان شود. همچنین اگر دانشجو در نیمسال اول تحصیل خود باشد نیز نمی تواند از شرایط مهمان شدن بهره مند شود.

سخن پایانی

تمام شرایطی که عنوان شد ممکن است در سال های تحصیلی مختلف، تغییر کند. به دلیل داشتن زمان کوتاه برای ثبت درخواست انتقال و مهمان شدن در دانشگاه های مختلف، بهتر است قبل از هر تصمیم گیری با فردی که در این زمینه اطلاعات کافی دارد مشورت کنید تا بتوانید با سرعت بیشتری امور مربوط به این فرایند را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست