وام ویژه دکتری


تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت می باشد. به همین دلیل وزارت علوم با حمایت صندوق رفاه دانشجویی به دانشجویان این مقطع وام های مختلفی می دهد که در دوره های تحصیلی روزانه یا شهریه پرداز متفاوت است. وام ویژه دکتری وامیست که به دانشجویان دوره روزانه تعلق می گیرد.

بخشنامه پرداخت وام ویژه دکتری از اواسط سال 93 به دانشگاه ها ابلاغ شد و طی آن، وام ویژه دکتری بر اساس مصوبه وزارت علوم، منحصرا به دانشجویان دکتری تخصصی روزانه دانشگاه‌ های دولتی تعلق می‌ گیرد و دانشجویان مشمول این دستورالعمل فقط در یک رشته و برای یک دوره تحصیل می‌ توانند از این وام استفاده کنند.

وام ویژه دانشجویان دکتری با توجه به ضرورت حمایت از دانشجوهای دکتری، کاهش دغدغه دانشجویان، ارتقای بهره ‌وری، بالا بردن سطح کیفی تحصیل، بهره‌ برداری بهتر از ظرفیت علمی نسل جوان و افزایش انگیزه در جامعه دانشجویی در نظر گرفته شده است.

فهرست تائید شده متقاضیان دریافت وام ویژه دکتری 3 بار در طول سال تحصیلی با فاصله هر 3 ماه یکبار از طریق دانشگاه ها به صندوق رفاه ارسال می شود و متقاضیان بر اساس امتیازات کسب شده رتبه بندی خواهند شد. در نهایت امتیازات کسب ‌شده مبنای انتخاب دانشجویان واجد شرایط خواهد بود. در ادامه به بررسی شرایط دریافت و توقف، مبلغ، نحوه بازپرداخت و مدارک دریافت وام ویژه دکتری می پردازیم.

شرایط دریافت و توقف وام ویژه دکتری ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

تیکوام ویژه دکتری به صورت مستقیم به حساب دانشجویان واجد شرایط دکتری تخصصی ناپیوسته روزانه اعطا می شود . در بخشنامه وزارت علوم شرایط دریافت وام ویژه دکتری به شرح زیر است:

۱-دارا بودن کلیه شرایط دریافت وام دانشجویی در داخل کشور

۲-متقاضی دریافت وام ویژه دکتری، دانشجوی تمام وقت دکتری دوره روزانه باشد.

۳-متقاضی دریافت وام ویژه دکتری شاغل نباشد.

۴-دانشجویان مشمول فقط در یک رشته و برای یک دوره تحصیل می‌ توانند از این وام استفاده کنند.

۵-مدت استفاده از وام ویژه دکتری تخصصی ناپیوسته حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی در طول مقطع تحصیلی است .

تیکبر اساس دستور العمل وام ویژه دکتری دانشجویان شاغل، بورس و دریافت‌ کنندگان پژوهانه و یا افرادی که بدهی معوقه به صندوق رفاه دارند، دانشجویان نوبت دوم، بورسیه، انتقالی و نیز دانشجویان پردیس‌ های بین ‌المللی و مربیان، مستمری ‌بگیران دستگاه‌ ها و سازمان‌ ها (اعم از دولتی یا خصوصی) فاقد شرایط دریافت وام ویژه دکتری هستند. همچنین این وام به افراد تحت پوشش نهادهایی نظیر بنیاد ملی نخبگان، صندوق حمایت از پژوهشگران، دانشجویانی که مشروط باشند و دانشجویان پاره‌ وقت شاغل به تحصیل در دانشگاه ‌ها تعلق نمی گیرد .

تیکچنانچه دانشجو در حین تحصیل انصراف دهد و یا استاد راهنمای مربوطه ضعف علمی و یا عدم پیشرفت کافی و مناسب دانشجو را گزارش نمایند وضعیت تحصیل دانشجو در شرایط خاتمه ناتمام قرار گرفته و ادامه اعطای وام متوقف می شود.

مدارک دریافت وام ویژه دکتری ۱۴۰۰ – ۱۴۰1

تیکدانشجویان برای دریافت وام ویژه دکتری باید علاوه بر مدارک لازم برای دریافت وام دانشجویی ، مدارکی را تهیه کنند. در ادامه مدارک دریافت وام ویژه دکتری ذکر شده است:

۱-سند تعهد محضری (( برای مشاهده نحوه تنظیم سند تعهد محضری برای دریافت وام دانشجویی کلیک کنید .))

۲-تکمیل فرم مشخصات فردی تقاضای وام ویژه دکتری

۳-تکمیل و تائید فرم وام ویژه دکتری مخصوص داوطلبانی که تمامی شرایط لازم برای دریافت وام ویژه دکتری را دارند.

۴-صورت جلسه پژوهشی برای دانشجویانی که موضوع رساله آن ها دارای شرایط زیر باشد:

  1. کاربردی و تقاضا محور باشد.
  2. مورد تائید موسسه متقاضی (کارفرما) باشد.

پونزنکته مهم: ملاک تائید موارد فوق، تائید شورای پژوهشی دانشگاه محل تحصیل دانشجو می باشد.

میزان مبلغ وام ویژه دکتری ۱۴۰۰ – ۱۴۰1

تیکمطابق بخشنامه جدول زمانبندی پرداخت وام های دانشجویی صندوق رفاه در نیمسال اول سال تحصیلی سال گذشته، مبلغ وام ویژه دکتری بانک توسعه تعاون (هر سه ماه یکبار) و وام ویژه دکتری صندوق رفاه ( هر شش ماه یکبار ) 10,000,000 ریال به صورت ماهانه و 120,000,000 ریال در سال می باشد.

مقطع تحصیلی دکتری ماهانه 1,000,000 تومان.

نحوه دریافت و بازپرداخت وام ویژه دکتری ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

 متقاضیان استفاده از وام ویژه دکتری باید فرآیند اجرایی زیر را برای دریافت تسهیلات مورد نظر انجام دهند:

۱-تکمیل فرم درخواست وام و ثبت نام در سامانه وام دانشجویی دانشگاه ((بررسی و تائید توسط دانشگاه انجام می شود.))

۲-بررسی و تائید درخواست متقاضیان توسط صندوق و ارائه لیست متقاضیان معرفی شده با امضا و مهر صندوق به امور اعتباری و سرمایه گذاری برای هر دوره

 لیست متقاضیان واجد شرایط به صورت سیستمی از طریق ایجاد سامانه آنلاین صندوق به صورت روزانه پس از تائید دانشگاه و صندوق برای شعب بانک قابل رویت خواهد شد.

۳-مراجعه دانشجو به شعب مربوطه و ارائه مدارک مورد نیاز

۴-بررسی سامانه صندوق توسط شعبه به منظور اطمینان از ثبت نام دانشجو و اخذ پرینت ثبت نام.

۵-افتتاح حساب و اخذ استعلامات مربوطه از متقاضی (استعلام بدهی تسهیلاتی و اعتبار سنجی).

۶-تشکیل پرونده و اخذ کلیه مدارک و تضمینات طیق ضوابط و مقررات جاری بانک.

۷-کنترل مجدد سامانه صندوق به منظور اطمینان از عدم حذف متقاضی از لیست صندوق توسط شعبه قبل از هر مرحله پرداخت.

۸-تکمیل وضعیت پرداخت در سامانه صندوق.

شیوه بازپرداخت وام ویژه دکتری به شرح زیر است:

 بهره‌ مندان از وام ویژه دکتری ملزم هستند ، بر اساس وضعیت تحصیلی (فراغت، انصراف، ترک و یا اخراج از تحصیل) و طبق نحوه بازپرداخت وام دانشجویی نسبت به بازپرداخت و تسویه حساب وام‌ های دریافتی اقدام کنند.

 

 کارمزد وام مذکور 4 درصد است و شروع اقساط برای دانش‌ آموختگانی که خدمت نظام وظیفه خود را به پایان رسانده یا معاف شده اند، 9 ماه و مشمولین خدمت نظام وظیفه 9 ماه پس از پایان خدمت است. در صورت عدم بازپرداخت در موعد مقرر، جریمه دیر کرد تعلق خواهد گرفت.

 

 بازپرداخت وام ویژه دکتری حداکثر 60 ماهه بوده و بر اساس مبلغ کل وام‌ های دریافتی تعیین می‌ شود. دانشگاه‌ ها و مراکز آموزش عالی موظفند به محض ترک یا فراغت از تحصیل دانشجو، قبل از صدور هر گونه معرفی‌ نامه، فهرست اسامی آنان را به منظور تعیین وضعیت بازپرداخت دیون به صندوق رفاه دانشجویان ارسال کنند.

 

 آن دسته از دانشجویان بهره‌ مند از مزایای این وام که از اعزام به خدمت نظام وظیفه دوری کرده و یا دارای تاخیر غیرقانونی در اعزام هستند، موظفند حداکثر ظرف 9 ماه پس از فراغت از تحصیل نسبت به تعیین تکلیف بدهی خود اقدام کنند، در غیر این صورت مشمول جریمه دیر کرد صندوق خواهند شد.

 

 دانشگاه موظف است پس از صدور دفترچه اقساط دانش‌ آموختگان نسبت به ارائه گواهی موقت اقدام کنند. دانشگاه موظف است تا تسویه حساب کامل دانش‌ آموختگان بهره‌ مند از وام صندوق رفاه دانشجویان، از تحویل دانشنامه تحصیلی خودداری کند.

 

 همچنین تحویل ریز نمرات و مدارک به دانشجوی استفاده‌ کننده از این تسهیلات منوط به ارائه تسویه حساب از صندوق رفاه دانشجویان خواهد بود. میزان بدهی دانشجو بابت وام فوق با سایر بدهی‌ ها جمع و یکجا دفترچه اقساط صادر می‌ شود.

 

 در صورت بدهکار بودن دانشجو در مقاطع قبل، دفترچه اقساط بر اساس مبلغ بدهی محاسبه و به سرجمع بدهی با شرایط خاص مندرج در دستورالعمل نحوه بازپرداخت وام های دانشجویی افزوده خواهد شد.

 

 بر اساس این دستور العمل، در صورت تعویق در بازپرداخت اقساط مبلغی به اصل بدهی اضافه و دریافت خواهد شد. همچنین میزان جریمه تاخیر به ازای مدت تعویق، بر مبنای نرخ 12 درصد به میزان قسط معوق اضافه می‌ شود.

 

پونزمدت تعویق عبارت است از روزهای سپری شده از زمان مقرر برای پرداخت هر قسط از بدهی، تا زمان محاسبه و بنابر این دستورالعمل بهره‌ مندان از وام مذکور، در صورت اعلام رویداد (فوت و از کارافتادگی) حسب مورد از سوی مراجع ذی صلاح، از تمام دیون خود به صندوق معاف می‌ شوند.

سوالات متداول

1- ✔ دریافت وام ویژه دکتری شامل چه شرایطی است؟

✔ وام ویژه دکتری به صورت مستقیم به حساب دانشجویان واجد شرایط دکتری تخصصی ناپیوسته روزانه اعطا می شود که شرایط مورد نیاز در متن مقاله توضیح داده شده است.

2- ✔ برای دریافت وام ویژه دکتری باید چه مراحلی را طی کرد؟

✔ دانشجویان برای دریافت وام ویژه دکتری باید علاوه بر مدارک لازم برای دریافت وام دانشجویی، مدارکی را تهیه کنند که در این مورد در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

3- ✔ میزان مبلغ وام ویژه دکتری چقدر است؟

✔ مبلغ وام ویژه دکتری به محض اعلام شدن توسط صندوق رفاه دانشجویان در متن مقاله اطلاع رسانی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست